احداث سدهای لاستیکی گیلان به‌کندی پیش می‌رود/نتوانستیم تالاب ‌انزلی را نجات‌ دهیم
احداث سدهای لاستیکی گیلان به‌کندی پیش می‌رود/نتوانستیم تالاب ‌انزلی را نجات‌ دهیم

استاندار گیلان با بیان اینکه پروژه احداث سدهای لاستیکی گیلان به‌علت کمبود اعتبارات به کندی پیش می‌رود گفت: نتوانستیم تالاب انزلی را نجات دهیم.

به گزارش اندیشه گیلان، محمدعلی نجفی ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان گیلان با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان نورانی و انصاری اظهار داشت: شهید انصاری افتخاری بزرگ برای گیلان, ایران و مدیران دولت‌های خدمتگزار نظام انقلاب اسلامی است.

استاندار گیلان با بیان اینکه باید به زندگی شهید انصاری بنگریم بیان کرد: باید راهی که شهید انصاری‌ها طی کرده‌اند را تجدید عهد کنیم تا به مسیر سعادت برسیم.

نجفی با اشاره به اینکه، گیلان در چهار سال اخیر توفیقات خوبی را به‌دست آورده است اظهار داشت: البته به این معنا نیست همه مشکلات حل شده است و یکی از کارهای انجام شده، آرامش, امنیت و برتر بودن فضای کسب و کار است.

وی به برتر بودن رتبه کسب و کار گیلان براساس گزارش مرکز آمار ایران و گزارش مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه اشتغال گیلان رو به افزایش است و بیکاری گیلان رو به کاهش است.

استاندار گیلان با بیان اینکه سال ۹۲ گیلان جزء ۵ استان بیکار کشور بود اظهار داشت: اکنون جزء هشت استان شاغل کشور هستیم و بیکاری گیلان از نرخ ۱۵.۶ به ۱۱.۳ درصد کاهش یافت.

استاندار گیلان تصریح کرد: نرخ بیکاری گیلان تا پایان سه ماه نخست امسال به ۱۰.۳ درصد رسیده است و این به علت فصل کشاورزی بوده و در مجموع کاهش چشمگیری در بیکاری گیلان داشتیم.

نجفی به ظرفیت‌های گیلان در بخش‌های کشاورزی برنج, چای, زیتون و فندق اشاره کرد و افزود: برنج با سیاست‌های مجلس و کنترل واردات و تعرفه مناسب، شرایط خوبی دارد و انگیزه لازم برای کشاورزان ایجاد کرده است.

نمایند عالی دولت در استان گیلان خاطرنشان کرد: ظرفیت کشاورزی گیلان محدود است و باید تسطیح اراضی گیلان انجام شود و از ظرفیت سدها برای آبیاری مزارع استفاده کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به وضعیت سدهای گیلان اظهار داشت: وضعیت پیشرفت سد پلرود در دولت یازدهم از ۱۱ درصد به ۵۴ درصد رسیده است و اگر اعتبار تزریق شود به بهره برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه به سد شفارود نیز باید کمک جدی شود گفت: پیشرفت فیزیکی سد شفارود ۳۶ درصد است و همچنین سدهای لاستیکی گیلان به‌علت کمبود اعتبارات به کندی پیش می‌رود.

استاندار گیلان پتانسیل گیلان در گردشگری را بالا دانست و خاطرنشان کرد: گیلان فضای سبز و سواحل مناسب برای گردشگری دارد و باید اقتصاد دریامحور و اقتصاد سواحل تعریف شود.

نمایند عالی دولت در استان گیلان با اشاره به وضعیت نامناسب پسماند در استان گیلان ابراز داشت: برای حل مسئله پسماند به اندیشه و عزم ملی نیاز است و تلاش کردیم در حوزه پسماند فرهنگ سازی کنیم.

وی با بیان اینکه در گذشته ۵ هزار فعال در حوزه صنایع دستی و فرش دست بافت در گیلان وجود داشت بیان کرد: اکنون بیش از ۲۵ هزار فعال در حوزه صنایع دستی داریم که از صندوق کارآفرینی وام و تسهیلات دریافت می‌کنند.

استاندار گیلان با بیان اینکه تالاب انزلی مظلوم مانده است بیان داشت: نتوانستیم تالاب را نجات دهیم و باید عزم ملی در ارتباط با احیای تالاب انزلی شکل گیرد.

نجفی خاطرنشان کرد: ظرفیت خوبی در صنایع گیلان وجود دارد و در صنایع سلولزی گام‌های خوبی برداشته شده و سال گذشته سه کارخانه‌ام دی اف و اچ دی اف در گیلان راه اندازی شده است.

انتهای پیام/