از تخریب سبک زندگی اسلامی – ایرانی تا عادی‌سازی روابط با نامحرم
از تخریب سبک زندگی اسلامی – ایرانی تا عادی‌سازی روابط با نامحرم

در بخشی از سریال، حجاب امری شخصی معرفی شده و بی‌حجاب بودن عروس در کلیپ عروسی که در ملاء عام ضبط می‌شود حق وی شمرده می‌شود. این در حالی است که حجاب در عرصه اجتماعی، جنبه عمومی دارد و باید به قانون رسمی کشور احترام گذاشت.

به گزارش سرویس اجتماعی اندیشه گیلان، تاکنون ۱۷ قسمت از سریال “عاشقانه” در شبکه نمایش خانگی توزیع گردیده و این مجموعه مخاطب نسبتاً بالایی هم داشته است. با این توضیح، چند نکته در نقد محتوایی این سریال تقدیم می‌شود.

۱ – مُهم‌ترین کارکرد این سریال، اثرگذاری بر سبک زندگی است. متأسفانه رواج نمادهای غیرمذهبی و فاصله دور سبک زندگی عناصر اصلی سریال از مفاهیم اسلامی و حتّی عُرف جامعه متوسط ایرانی، نقطه بزرگ و منفی سریال محسوب می‌شود.

۲ – در این سریال (حاج یونس) بعنوان فردی خیّر اما هوس‌باز، خیانتکار نسبت به همسرش، سیگاری، اهل زد و بند با گمرک در واردات خودروهای لوکس میلیاردی، بددهان و با صورتی کاملاً تراشیده معرفی شده، حال آنکه خانواده‌هایی که برای حل مشکل اقتصادی نزد وی می‌آیند، چادری و با ریش و ظاهر مذهبی به تصویر کشیده شده و حاضرند دست و پای (حاج) یونس را هم ببوسند! هرچند سوء استفاده از دین وجود دارد و باید با آن مبارزه کرد اما اینگونه تصویرسازی بدون نمایش متنبّه شدن فرد چه سودی دارد و چه هدفی دنبال می‌کند؟

۳ – در بخشی از سریال، حجاب امری شخصی معرفی شده و بی‌حجاب بودن عروس در کلیپ عروسی که در ملاء عام ضبط می‌شود حق وی شمرده می‌شود. این در حالی است که حجاب در عرصه اجتماعی، جنبه عمومی دارد و باید به قانون رسمی کشور احترام گذاشت.

۴ – همسر رضا در سریال که عروسک‌ساز است وقتی با ممیّزی مواجه می‌شود با بیان اینکه در اینگونه مواقع فرد یا گوشه‌نشین می‌شود یا از ایران می‌رود می‌گوید: (کسانی که با آرایش عروسک اَبری مشکل دارند بیمارند) و رضا هم پاسخ می‌دهد: (اینها فقط (نه) بلدند و هیچ وقت هم دلیل قانع‌کننده ندارند). جالب آنکه در همین سریال، حجاب و آرایش بازیگران مشمول ممیّزی نشده (!) با این حال زیرسؤال بردن ممیّزی قانونی قابل تأمّل است.

۵ – در بخشی از سریال به شوخی گفته می‌شود: (اگر شما خانوم‌ها ما مردها رو گول نمی‌زدید زمین نمی‌آمدیم و مشکل حل می‌شد). خوب است بدانیم شیطان با قسم دروغ هر دو انسان نخستین را فریب داد و اینکه حوّا، آدم را فریب داده از خرافات است و مبنایی ندارد.

۶ – در یک سکانس، شخصیت (پیمان) در پاسخ به سؤال دوست‌دختر جدیدش که (نکنه ایدز گرفته باشی) می‌گوید: (نه بابا ما حواسمون به همه چی هست)! براستی در این سریال با نمایش روابط متعدد با دختران و اینگونه تصویرسازی‌ها چه سبکی از زندگی ترویج داده شده است؟ این در حالی است که به بیان صریح قرآن کریم، دوستی با نامحرم جایز نیست.

۷ – نمایش زندگی لوکس و مرفّه، بازخوانی ترانه خواننده آن‌سوی آب، آرایش غلیظ بازیگران زن و حجاب نامناسب و نمایش آرایش‌کردن عروس از جمله مواردی است که کفه‌ی نقاط منفی سریال را سنگین‌تر می‌کند.

۸ – ترویج صریح سگ‌بازی و ترجیح ارزش سگ نسبت به همسر، بنیان یک خانواده را از هم می‌پاشد، حال آنکه به علت این از هم‌پاشیدگی اشاره‌ای هم نمی‌شود.

۹ – در این سریال، زن و مرد نامحرم یکدیگر را با پسوند (جون) مثل رضاجون و پگاه جون صدا می‌کنند و جالب آنکه همسر خود را اینگونه صدا نمی‌زنند! آیا این تصویر ارائه شده با سبک زندگی اسلامی – ایرانی متناسب است؟

۱۰ – بازیگر یکی از نقش‌های غیراصلی در این سریال، چادری است. نکته قابل تأمّل آنکه به او گفته می‌شود: (هنوز بخاطر محسن (همسرت) چادر سر می‌کنی؟ و هنوزم اجازه نمی‌دهد با کسی رفت و آمد کنی؟) تقریباً همه بازیگران در این سریال حجاب نامناسبی دارند و در مورد این یک نفر هم که حجاب حداکثری دارد به بیننده القاء می‌شود که به اجبار حجاب دارد و همسر وی نیز فردی افراطی است.

خلاصه آنکه متأسفانه ترویج سبک زندگی غیراسلامی با بهره‌گیری از سوپراستارهای سینما، هنرمندانه انجام می‌شود و در این بین مسئولین محترم تنها نظاره‌گر هستند!
انتهای پیام/