از هنر و مهارت در تبلیغ دین استفاده نکردیم
از هنر و مهارت در تبلیغ دین استفاده نکردیم

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر لزوم تغییر در تبلیغ معارف دین، گفت: از هنر و مهارت در تبلیغ دین استفاده نکردیم.

به گزارش سرویس فرهنگی اندیشه گیلان، حجت الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در همایش طلاب و روحانیون رشت که در حوزه امیرالمومنین( علیه السلام) رشت برگزار شد، اظهار داشت: تبلیغ دین جدی گرفته شود چرا که طبق آیات قرآن کریم رحمت الهی همین تبلیغ دین است.

 وی با تاکید بر لزوم تغییر در تبلیغ معارف دین تصریح کرد: آسیب‌های ناشی از فضای مجازی، ماهواره، شهوت و بالارفتن سن ازدواج ایجاب می‌کند در روش تبلیغ تغییر ایجاد شود.

قرائتی، خواستار توجه طلاب و روحانیون به مهارت بیان شد و گفت: از هنر و مهارت در تبلیغ دین استفاده نکردیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشورافزود: باید خاک آموزش و پروش، دانشگاه و حوزه علمیه عوض شود و اگر احتمال می‌دهیم جوانان از دین زده می‌شوند احتمال غلطی است.

 قرائتی اذعان کرد: باید بتوانیم اسلام را زیبا عرضه کنیم و برای این کار باید در ابتدا مزه دین را بچشیم و در گام بعدی به دیگران بچشانیم.

وی یادآور شد: طلاب و روحانیون به درس موجود قانع نباشند و به این فکر نکنند که مهارت آموزی در تبلیغ دین به درس آنها ضربه می‌زند.

منبرها نیازمند تحول

قرائتی، مهارت قرائت قرآن، پاسخ به شبهات و قصه گویی را از مهارت‌های لازم در تبلیغ دین برشمرد و گفت: باید تحولی در منبرها به وجود بیایید.

وی خاطرنشان کرد: طلاب و روحانیون از خطبه‌های طولانی پرهیز کنند و در منابر فقط مصیبت و غم هم نگویند.

آخوند گاز اشک آور نیست

 این مفسر قرآن کریم، با بیان اینکه دین همانطور که ابکی دارد اضحک هم دارد، گفت: آخوند، گاز اشک آور نیست، اگر خنده حکیمانه و حلال داشته باشیم جوان به سراغ ماهواره نمی‌رود.

وی با اشاره به لزوم پرهیز از بیان تفکرات و بیان‌های افراد مختلف در منبرها برای مردم، گفت: آخوند مانند مادر است، همانطور که مادر غذاهای مختلف می‌خورد و شیر تحویل کودک می‌دهد یک طلبه هم باید بتواند افکار مختلف را در یک قالب کلی به مخاطب عرضه کند.

قرائتی اضافه کرد: از عواملی که منبرها را کسالت بار می‌کند پیچش در کلام است، طلاب در منابر از شعر و تاریخ کمتر استفاده کنند و در عوض از قرآن بگویند.

باید از قرآن عذرخواهی کنیم

 وی با تاکید بر اینکه ما قرآن را جدی نگرفتیم، گفت: متاسفانه قرآن را علم نمی‌دانیم و اگر به زبان این را نگوییم در عمل این موضوع را ثابت کرده‌ایم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اعلام کرد: از قرآن ساده رد شدیم و به همین خاطر باید از این معجزه بزرگ الهی عذرخواهی کنیم.

 وی اظهار داشت: اگر بخواهیم اسلام و انقلاب را صادر کنیم باید از راه قرآن وارد شویم.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه نیازمند ۱۳۰ تفسیر قران به اندازه ۱۳۰ رشته دانشگاهی هستیم، گفت: نباید قرآن و نهج البلاغه بین ما متروک شود.

پایان پیام/شبستان