استان گیلان در تولید چای رتبه نخست کشور را دارد
استان گیلان در تولید چای رتبه نخست کشور را دارد

استاندار گیلان در نشست مشترک با استاندار ژامبیل جمهوری قزاقستان گفت: استان گیلان در تولید چای رتبه نخست کشور را دارد.

به گزارش سرویس اجتماعی ” اندیشه گیلان “، محمدعلی نجفی صبح امروز در نشست با هیئت رسمی جمهوری قزاقستان و استاندار ژامبیل با اشاره به اینکه دیدار مذکور فرصت بزرگی در راستای ایجاد تعامل و ارتباط با کشور قزاقستان است اظهار داشت: استان گیلان توانمندی‌ها و دستاوردهای بزرگی در حوزه‌های مختلف دارد.

استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری و توانایی‌های بخش کشاورزی، تجاری و بندری استان گیلان افزود: استان گیلان در بخش کشاورزی ۴۰۰ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد و سالانه بالغ بر ۷۳۰ هزار تن برنج سفید با کیفیت مرغوب تولید می‌کند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه ۳۰ درصد چای مصرفی کشور در استان گیلان تولید می‌شود تصریح کرد: سالانه ۳۰ هزار تن چای در گیلان تولید می‌شود و استان گیلان در تولید چای رتبه نخست کشور را دارد.

وی توانایی‌های استان گیلان در تولید آبزیان را بسیار گسترده خواند و با بیان اینکه سالانه بیش از ۵۰ هزار تن آبزی پروری در گیلان انجام می‌شود خاطرنشان کرد: استان گیلان رتبه برتر تولید میوه کیوی را در کشور دارد و سالانه ۱۱۰ هزار تن کیوی در گیلان تولید و بخش عظمی از آن صادر می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به تولید مقدار زیادی مرغ در استان گیلان و با بیان اینکه بیش از ۱۱۰ هزار تن مرغ به طور سالانه در گیلان تولید می‌شود تاکید کرد: تولید مرغ در استان گیلان بیش از ۲ برابر مصرف استان است و مازاد این محصول به استان‌های همجوار و کشورهای همسایه صادر می‌شود.

نجفی زراعت چوب، تولید فولاد، تولید سیمان و تولید لوازم خانگی را گوشه‌ای از توانایی‌های استان گیلان عنوان کرد و گفت: ۵ شرکت داروسازی در استان گیلان فعالیت می‌کنند که از شرکت‌های دانش بنیان هستند و داروهای ضد سرطان این کارخانجات به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

وی با تشریح توانمندی‌های استان گیلان و با بیان اینکه گیلان می‌تواند تعامل گسترده‌ای در حوزه‌های تجاری، کشاورزی، گردشگری و آبزی پروری با کشور قزاقستان داشته باشد گفت: ایجاد تعامل کاری مشترک و استفاده از توانمندی‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف از اهداف این دیدار است.

انتهای پیام/