اطاعت و پیروی از ولایت بهترین راهگشای انسان در مسیر زندگی است
اطاعت و پیروی از ولایت بهترین راهگشای انسان در مسیر زندگی است

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت: انسان مؤمن برای رسیدن به زندگی درست باید مسیر درست را انتخاب کند و از آرزوها محال و بیهوده صرف‌نظر کند که اطاعت و پیروی از ولایت بهترین راهگشای انسان در مسیر زندگی است.

به گزارش اندیشه گیلان، آیت الله رضا رمضانی گیلانی، شامگاه پنج‌شنبه در یادواره ۱۱ شهید منا شهرستان لنگرود که در مسجد جامع این شهر برگزار شد، اظهار داشت: حج رسیدن به یک توحید عملی است که انسان باید خود را از قیدوبند دنیا خارج کند و خدا را در وجود خود پیدا کند.

وی بابیان اینکه لبیک یعنی خدا تو را دعوت کرد و من دعوت خدا را پذیرفتم، گفت: انسان در حج باید بندگی خدا و اجتناب از طاغوت را به‌صورت عملی نشان دهد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ۵ نوع رابطه در اسلام، افزود: رابطه انسان باخدا نخستین رابطه‌ای است که قوی‌ترین و لازم‌ترین برای بشر محسوب می‌شود که در صورت تحقق بشر به آرامش می‌رسد.

آیت الله رمضانی بابیان اینکه رابطه انسان با انسان دومین نوع رابطه در اسلام است، تصریح کرد: رابطه انسان با انسان بهترین نوع رابطه برای گرفتن معرفت و شناخت است که اگر کسی خود را بشناسد خدای خود را نیز درک خواهد کرد، کسی که خودباخته و گمراه باشد دیگران را نیز به مسیر اشتباه و گمراهی می‌برد.

وی بیان کرد: رابطه انسان با مسئولیت‌ها نوع سوم رابطه است و زکات و فقرزدایی نمونه این نوع رابطه است و انسان را در برابر همنوع خود دارای مسئولیت می‌کند که کسی فقیر نباشد و دیگری در ثروت غوطه‌ور شود، اگر ثروت و قدرت عادلانه نباشد تبعیض، نژادپرستی، قبلیه گرایی، خفت، خواری، فقر و … به وجود می‌آید.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری حج را چهارمین رابطه در اسلام دانست و گفت: حج اشاره به رابطه بین‌المللی و فرا منطقه‌ای بشر اشاره دارد که منا برای تعلیم این رابطه نقش مهمی را ایفا می‌کند، به‌طوری‌که در مناسک حج و منا میلیون‌ها انسان با زبان و نژاد متفاوت حول یک محور واحد گرد هم می‌آیند که این واحد شدن نشان بزرگی برای انسان‌ها است.

آیت الله رمضانی بابیان اینکه انسان در حج از یاد غیر خدا دوری و صرفاً برای خدا بندگی می‌کند، اظهار کرد: رابطه ولایی پنجمین نوع رابطه است که انسان برای درک حقیقت باید با آن آشنا باشد و برای پذیرش حج، امام باید حج را تائید و امضا کند.

وی بابیان اینکه انسان در دیگر رابطه‌ها باید از رابطه ولایی کمک بگیرد، افزود: انسان مؤمن برای رسیدن به زندگی درست باید مسیر درست را انتخاب کند و از آرزوها محال و بیهوده صرف‌نظر کند که اطاعت و پیروی از ولایت بهترین راهگشای انسان در مسیر زندگی است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه انسان در حج باید لباس بندگی را بر تن کند، تصریح کرد: لازم است که مسلمانان به وقایع منا از حضرت ابراهیم تا امام حسین و کنون توجه و مطالعه دقیق کنند تا عبرت شود که یکی از درست‌های بزرگ منا قربانی کردن اسماعیل‌ها درون انسان‌ها است.

آیت الله رمضانی منا را سرزمینی پر از خاطره و عبرت اعلام کرد و گفت: مشکل ما این است فرعون درون ما روزبه‌روز در حال طغیان و سرکشی است و هنوز نتوانستیم اسماعیل درون ما را قربانی در مسیر شناخت عبودیت کنیم.

وی کج‌فهمی و تحجر را یکی از اساسی‌ترین مشکلات امروز جهان اسلام دانست و بیان کرد: بیش از یک میلیارد مسلمان در دنیا زندگی می‌کنند و اگر هر مسلمان سطل آبی به سمت طاغوت می‌ریخت امروز اثری از طاغوت نبود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: مدیریت استکبار به دنبال تشدید اختلاف بین مسلمانان است ولی اختلافات ساده بین مسلمانان مانع اتحاد آن‌ها شده که حرکات موزیانه استکبار هم به اختلافات دامن زده است.

آیت الله رمضانی با اشاره به فاجعه منا در مناسک حج سال گذشته، گفت: اگر نظام می‌خواهد روزبه‌روز مقتدرتر باشد باید بر اساس تفکر انقلابی بر مبنای گفتمان امام و رهبری حرکت کند و در برابر اقدامات ناشایست دشمن پاسخی محکم دهد.

وی بابیان اینکه بعد از موضوع گیری قاطعانه امام خامنه‌ای تمامی اجساد شهدای منا به کشور بازگشت، افزود:  فاجعه منا باید مانند سخنرانی امام حسین (ع) در منا و دیگر اتفاقات این سرزمین همواره یادآوری و مرور شود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری، اسلام، رهبری حکیمانه و مقتدرانه و حضور مردم را سه عنصر مهم عزت انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: همه به دنبال اعتماد متقابل مردم و مسئولین هستند که اگر مقداری ضعف نسبت به این تلقی داشته باشیم قطعاً نظام هم با ضعف مواجه خواهد شد.

آیت الله رمضانی با تأکید بر حفظ روحیه انقلابی و پیروی از ولایت‌فقیه، اظهار کرد: مجلس چنان باید مقتدر باشد که در برابر بیگانه تصمیم قاطعانه بگیرند و دیگر قوای نظام نیز در کنار مجلس زمینه اشتغال را برای ریشه‌کن کردن بیکاری و برطرف کردن مشکلات مردم ایجاد کنند.

وی بیان کرد: مردم هیچ‌گاه برای انقلاب کم نگذاشتند و همیشه ارادت و صداقت خود نسبت به‌نظام را نشان دادند، این مسئولین بودند که بی‌صداقتی کردند، باید اقرار کنیم که نسبت به مردم کوتاهی‌هایی انجام شد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه بحث مطالبه گری باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد، تصریح کرد: نقدها باید واقع‌بینانه، عالمانه، دلسوزانه و بدون توهین و قانونی بیان شود و از بدگویی یک‌طرفه پرهیز کنیم.

آیت الله رمضانی بابیان اینکه صرفاً نباید به اقدامات فرهنگی دستگاه‌های دولتی اکتفا کرد، افزود: هرکجا که کار فرهنگی انجام نمی‌شود یا ضعیف است جوانان باید در این عرصه بافکر طراحی و مهندسی‌شده حضورداشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه مردم صداقت خود را در طول ۴ دهه انقلاب نشان داده‌اند، اظهار کرد:  نسل سوم و چهارم انقلاب از ما متوقع‌تر و مطالبه کننده تر هستند و نسل اول وظیفه دارد که چگونگی پشت سر گذاشتن سختی‌ها و ریشه‌کن کردن ظلم و ستم برای نسل جوان امروزی بیان کند تا با درک صحیح انقلاب و اهمیت حفظ آن، از آن پاسداری کنند.

انتهای پیام/