اظهار نظر مقامات آمریکایی پیرامون ادامه دادن مذاکرات بی‌معناست/وزارت کشور ملاک‌های صحیحی در انتخاب استانداران دارد/ باید به‌دنبال ایجاد مشاغل پایدار باشیم
اظهار نظر مقامات آمریکایی پیرامون ادامه دادن مذاکرات بی‌معناست/وزارت کشور ملاک‌های صحیحی در انتخاب استانداران دارد/ باید به‌دنبال ایجاد مشاغل پایدار باشیم

معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت با بیان اینکه از نظر ایران مذاکرات برجام به پایان رسیده است گفت: حرف ناگفته‌ای نمانده و اظهار نظر مقامات آمریکایی پیرامون ادامه دادن مذاکرات بی‌معناست.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه گیلان، محمدباقر نوبخت عصر امروز در جمع اصحاب رسانه استان گیلان با بیان اینکه مدت‌ها به‌دنبال برگزاری نشست مطبوعاتی در استان گیلان بودم، اظهار داشت: موضوع این جلسه نقش رسانه در توسعه گیلان است.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای استان گیلان عنوان داشت: برنامه‌ریزی‌های لازم جهت رفع مشکلات زیست محیطی نظیر پسماندها و راه آهن در این استان در دست بررسی است.

وی با اشاره به لزوم رفع مشکل اشتغال جوانان خاطرنشان کرد: این نکته برای ما سبب شرمندگی است که جوانان تحصیل‌کرده از بیکاری رنج ببرند.

سخنگوی دولت عنوان داشت: تمام مدیران‌عامل بانک‌ها برای ایجاد اشتغال در عرصه‌های غیردولتی برای کاهش آمار بیکاری توجیه شده‌اند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به سخنان رئیس جمهور بعد از برگزاری جلسه سران قوا در راستای تقویت سرمایه‌گذاری در کشور و به‌ویژه استان گیلان گفت: سرمایه می‌تواند منشاء داخلی و خارجی داشته باشد.

نوبخت با تاکید بر لزوم فراهم‌سازی بسترهای مناسب در راستای سرمایه‌گذاری در کشور اعلام کرد: بر اساس تحریم‌ها میزان صادرات نفت دولت در سال ۹۲ از ۲.۵ میلیون به یک میلون بشکه رسیده بود.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بر اساس فعالیت‌های صحیح دولت دوازدهم، امروز میزان صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران به ۲ میلیون ۶۳۸ هزار بشکه رسیده است.

سخنگوی دولت با اشاره به مشکلات موجود در زمینه سرمایه‌گذاری در کشور اظهار داشت: بر اساس اقدامات آمریکایی‌ها مشکلاتی در مسیر سرمایه‌گذاری‌ در کشور ایجاد شده است.

رئیس سازمان برنامه بودجه کشور با اعلام اینکه میزان سرمایه‌گذاری‌های کشور بعد از برجام ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است گفت: ۴۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی توسط دولت پرداخت شده است.

نوبخت با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری کشور با ۷.۱ درصد رشد رو به رو بوده است خاطرنشان کرد: برای اینکه به رشد اقتصادی ۸ درصد برسیم نیاز داریم ۷۷۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در کشور انجام شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به همکاری متقابل و همگامانه روسای سه قوه در راستای توسعه اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: به مردم کشور اطمینان می‌دهیم که در آینده از مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی استفاده می‌کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به مواضع دولت در خصوص تحریم‌های جدید ایران تحت عنوان “کاتسا” خاطرنشان کرد: دولت ایران ضمن محکومیت این موضوع برای واکنش متقابل آماده شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به بررسی قانون کاتسا و مغایرت آن با برجام توسط شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در صورت مغایرت آن با برجام اقدامات متقابلانه انجام می‌شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در خصوص تامین کمبود پرستاران ابراز داشت: امسال ۱۷ هزار و ۱۰۰ نیرو در وزارت بهداشت و درمان استخدام می‌شوند.

وی با اشاره به نقش وارد کردن ارزهای منطقه‌ای در عرصه معاملات اقتصادی کشور اعلام کرد: انجام این امر جزء فرمایشات مقام معظم رهبری است و توسط کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان در حال انجام است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه دولت بر راه اندازی راه آهن قزوین، رشت و آستارا تاکید دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۰ میلیون تن کالا می‌تواند از هند وارد بندر چابهار شود که نیازمند است به آستارا برسد.

سخنگوی دولت با اشاره به مبانی بسته شدن بودجه کشور خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ قیمت هر بشکه نفت ۱۰۴ دلار بود و در شش ماهه اول امسال به ۴۷ دلار رسیده است که بخشی از آن توسط افزایش صادرات جبران شده است.

نوبخت با اعلام اینکه سهم نفت در بودجه از ۴۱ درصد به ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است ابراز داشت: این کاهش باید توسط دریافت مالیات جبران شود که قاعدتاً سبب فشار بر افرادی نظیر کسبه می‌شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بودجه‌ ۲۱۰ هزار میلیاردی سال ۹۲، امسال به ۳۴۶ هزار میلیارد در سال رسیده است عنوان داشت: البته بنا بر قاعده این میزان بودجه امسال تحقق پیدا نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تصویب بودجه بر اساس قیمت‌های تمام شده و تخصیص آن بر اساس عملکرد دستگاه‌ها است ابراز داشت: در بودجه امسال به‌دنبال تقویت استان‌ها هستیم و البته قابل پیش بینی است که دستگاه‌ها با ما مقابله کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سئوالی مبنی بر علل رویه دولت در انتخاب استانداران غیربومی اظهار داشت: توسعه ابعاد مختلفی را شامل می‌شود که ابعاد فرهنگی نیز یکی از آن‌هاست و نیروی‌های انسانی نقش موثری در به ثمر رسیدن آن دارند.

نوبخت با اشاره به اینکه استانداران بومی امتیازات مثبتی را برای مدیریت استان دارند خاطرنشان کرد: وزارت کشور ملاک‌های صحیحی در انتخاب استانداران دارد و به‌درستی این ملاک ها را در عمل در نظر گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن تشریح قانون رفع موانع تولید عنوان داشت: در سال گذشته ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در میان صنایع کوچک و بزرگ توزیع شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به قول‌های داده شده جهت اجرا تا قبل از پایان دولت دوازدهم اعلام کرد: شخصاً پیگیر رسیدگی به وضعیت زیرساخت‌های استان گیلان و مراحل روند اجرای این پروژه‌ها هستم.

معاون رئیس جمهور با اعلام راه اندازی دفتری در استان گیلان جهت رسیدگی به وضعیت استان اعلام کرد: مشکل اشتغال جوانان با نامه حل نمی‌شود بلکه باید به‌دنبال ایجاد مشاغل پایدار باشیم.

سخنگوی دولت با اشاره به کم نظیر بودن منابع طبیعی استان گیلان خاطرنشان کرد: دارا بودن منابع انسانی هوشمند و مناسب جهت توسعه استان گیلان، از ویژگی‌های برجسته استان است.

نوبخت با اعلام رضایت از جریان‌های سیاسی استان گیلان اعلام کرد: جلسات متعددی با سران جریان‌های سیاسی مختلف در استان گذاشته است و امیدواریم روند مثبت فعالیت آنان ادامه‌دار باشد.

معاون رئیس جمهور ضمن تشریح لایحه نظام رسانه‌ای و انتقاد اصحاب رسانه نسبت به آن عنوان داشت: این لایحه به هیچ کجا ارائه نشده و درخواست می‌کنیم اصحاب رسانه نظرات اصلاحی خود را به دولت منتقل کنند.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب پسماندهای موجود در استان گیلان و اقدامات دولت در راستای رفع این مشکل اعلام کرد: هماهنگی‌های لازم جهت رفع مشکلات پسماند منطقه سراوان و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود با شهردار رشت انجام شده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت با جدیت به‌دنبال رفع این مشکل زیست‌محیطی است عنوان داشت: دولت خود را  متعهد می‌داند تا اعتبارات لازم جهت رفع مشکلات زیست‌محیطی و پسماند موجود در استان گیلان را تامین و فراهم کند.

رئیس سازمان برنامه بودجه کشور با تاکید بر لزوم بررسی اهداف اجرای پروژه‌های عمرانی مختلف اظهار داشت: برخی از پروژه‌ها به‌دلیل عدم کارشناسی مناسب به فرجام نمی‌رسد و بخشی هم قصد به فرجام رسیدن ندارند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به روند پیشرفت اجرای طرح پروژه سد شفارود اعلام کرد: ادامه روند اجرای پروژه سد شفارود با مشکلات زیست محیطی مواجه شده بود اما با اصلاحات انجام شده قابل ادامه است.

سخنگوی دولت با تاکید بر لزوم حفظ اعتدال و عدم تندروی در برخی موضع‌گیری‌ها اظهار داشت: این اطمینان را به شما می‌دهم که افرادی که در کشور به اعتدال گرایی پایبند بودند در آینده نیز پایبند می‌مانند.

نوبخت در پاسخ به خبرنگار تسنیم در رشت با بیان اینکه از نظر ایران مذاکرات برجام به پایان رسیده است اظهار داشت: حرف ناگفته‌ای نمانده و اظهار نظر مقامات آمریکایی پیرامون ادامه دادن مذاکرات بی‌معناست.

وی در ادامه همچنین در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور فرانسه نسبت به مذاکره با ایران پیرامون صنعت موشکی گفت: با هیچ کشوری درباره ساخت موشک و مباحث نظامی مذاکره نمی‌کنیم و از هیچ‌کسی اجازه نمی‌پرسیم و نیازی به رضایت سایر کشورها در این زمینه نداریم.

معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت با اشاره به تلاش جناح‌های مختلف جهت نزدیک کردن دولت به تفکرات خودشان ابراز داشت: ما همچنان بر مواضع خود هستیم و از تمام جناح‌ها در دولت استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده جهت رفع مشکل مالباختگان موسسات مالی واعتباری افزود: بر اساس تصمیم شخص رئیس جمهور تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان جبران خسارت می‌شود و کنار کشیدن دولت از این ماجرا اصلاً صحیح نیست.

رئیس سازمان برنامه بودجه کشور ضمن تاکید بر لزوم حمایت از تیم‌های ورزشی کشور و استان گیلان خاطرنشان کرد: باید از تیم‌های ملی و همچنین باشگاهی حمایت لازم صورت گیرد تا شاهد درخشش آنان باشیم.

انتهای پیام/