امام خمینی(ره) گفتمان جدیدی در عرصه بین‌المللی ایجاد کرد
امام خمینی(ره) گفتمان جدیدی در عرصه بین‌المللی ایجاد کرد

در نشست اندیشه امام خمینی(ره) در رشت مطرح شد: خدامحوری و دین محوری اساس تفکر امام خمینی(ره) در گفتمان فکری انقلاب است و تفکر امام(ره) تحول جدیدی را در نظام بین‌الملل ایجاد کرد.

به گزارش سرویس فرهنگی اندیشه گیلان، نشست بازخوانی اندیشه امام خمینی(ره) شامگاه یکشنبه با مشارکت سازمان فرهنگی, اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت و سخنرانی اساتید دانشگاه پروفسور سیمبر و پروفسور منعم در تالار گفت‌و‌گوی شهرداری این شهر برگزار شد.

رضا سیمبر استاد دانشگاه در این نشست با اشاره به اینکه باید بازنگری فکری به مسائل اندیشه امام(ره) داشته باشیم اظهار داشت: باید نگاه کنیم امام خمینی(ره) چه مقدار میراث فکری و معنوی به ما هدیه داد.

وی گفتمان را یک فرآیند عنوان کرد و اذعان داشت: نگاه ما به انقلاب اسلامی به‌عنوان گفتمان، یک فرآیند است که به دست ما سپرده شده است و برای تحقق هر فرآیند لازم است اساس و بنیان گفتمان را بشناسیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه معمولا، گفتمان‌ها ساز و کار متقابل هستند بیان داشت: امام خمینی(ره) با تبدیل نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی در عرصه ملی، تغییرات اساسی انجام شد.

سیمبر با بیان اینکه در گفتمان، مباحث اجتماعی و سیاسی داریم ابراز داشت: تغییرات سیاسی در گفتمان‌ها، سریع انجام می‌شود و تغییرات اجتماعی گفتمان‌ها به زمان نیاز دارد.

وی گفتمان فکری امام خمینی(ره) را گفتمان جدیدی در عرصه بین‌المللی دانست و خاطرنشان کرد: خدامحوری و دین محوری، اساس تفکر امام خمینی(ره) در گفتمان فکری انقلاب است و تفکر امام (ره) تحول جدیدی را در نظام بین‌الملل ایجاد کرد.

منعم استاد دانشگاه نیز در این نشست اظهار داشت: امام خمینی(ره) شخصیت مورد توجه قرن بیستم است که ادبیات سیاسی جهان را تغییر داد.

وی امام خمینی(ره) را محصول جنبش بیداری, سیاسی و اجتماعی ایرانیان بعد از واقعه تنباکو دانست و بیان داشت: قبل از واقعه تنباکو، ایرانیان به خود اجازه نمی‌دادند در برابر کلام شاه ذره‌ای نه بگویند اما واقعه تنباکو نشان داد شاه همه چیز و نماینده خدا نیست.

منعم با بیان اینکه قدرت مرجع تشیع از دوران ناصرالدین شاه وارد حوزه عملیاتی شد اذعان داشت: نخستین حس بیداری ایرانی در حادثه تنباکو رخ داد و واقعه دوم که موجب بیداری ایرانیان شد جنبش مشروطه بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه از دوران مشروطه، قدرت شاهانه مشروط به قانون می‌شود اظهار داشت: از سال ۱۲۸۵ کشوری شدیم که قانون اساسی دارد و البته آن قانون برگرفته از کشورهای غربی بود.

منعم امام خمینی(ره) را محصول حوزه علمیه قم عنوان کرد و افزود: وی شاگرد آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله حائری یزدی بود و کار آن‌ها را به‌شکل گسترده‌تر ادامه داد.

وی امام را فردی کاردان دانست و تاکید کرد: امام خمینی(ره) از مساجد برای ایجاد گفتمان انقلاب اسلامی استفاده کرد و سال ۱۳۲۳ کشف الاسرار را نوشت و بحث حکومت اسلامی را مطرح کرد.

انتهای پیام/