امر نماز به عنوان امر ویژه الهی باید مورد توجه قرار گیرد
امر نماز به عنوان امر ویژه الهی باید مورد توجه قرار گیرد

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان گیلان گفت: اصالت دادن به حضور در جماعت برای خود و اساتید و کارکنان و قرار دادن همین حضور به عنوان یک معیار و شاخص ارزشیابی فرهنگی و در یک کلام اهتمام جدی به امر نماز به عنوان امر ویژه الهی باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش سرویس فرهنگی اندیشه گیلان، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین صفوی در دومین نشست مسئولان اقامه نماز دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی استان گیلان که با حضور مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان برگزار شد با بیان تأثیر نماز بر اعمال انسان، گفت: انسان موجود تحسین برانگیز آفرینش برای رشد خود نیازمند ارتباط با جهان آفرینش است.

صفوی خاطرنشان کرد: در فطرت انسان میل به پرستش معبود حقیقی است و نماز که برنامه اعلام شده از سوی خالق است در واقع یادآور رابطه بندگی و شیدایی او نسبت به پروردگار است.

وی با استعانت از «صبغه الله و من احسن من الله صبغه» و بیان اینکه فهم دقیق رابطه عبودیت با پروردگار، اساس سبک زندگی انسان را متحول می‌سازد گفت: اگر کسی خود را آفریده خدا بداند و برای خود هیچ گونه استقلالی قائل نباشد، هرگز نمی تواند گامی بی اذن خداوند بردارد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان گیلان با اشاره به اینکه انسان تمام لحظات زندگی خویش را با اراده خداوند تنظیم می‌کند و به رنگ خدا در می‌آورد تصریح کرد: امروز فضای مجازی با آن گستردگی و ابعاد گوناگون بی شباهت به فضای حقیقی نیست.

صفوی با تاکیدبراینکه درفضای مجازی آزادی عمل بیشتری از سوی جوانان و غیر آنان احساس می‌شود افزود: متأسفانه فضای مجازی آثار مخرب فراوانی را در پی دارد که از آن جمله می‌توان به تضییع عمر، اتلاف وقت و زمان به عنوان سرمایه بی بازگشت، واقع نمایی امور کذب و غیر مستند و تولید فضای مسموم و شبهه ناک، ایجاد تردید در باورهای دینی، تضعیف روحیه آرمانگرایی و در کل غلبه تأثیر منفی بر روح و روان مخاطبان، اشاره کرد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان گیلان تأثیرپذیری نماز جهت جلوگیری از دچار شدن به گناه در فضای مجازی را مهم عنوان کرد و خاطرنشان کرد: هنگامی که نماز در جایگاه واقعی خود قرار گرفت و رابطه عبد و مولا و مملوک و مالک به خوبی دیده شد، انسان خود را همیشه در محضر خدا می‌بیند.

 

صفوی با تاکید براینکه انسان به نظارت دائمی خداوند باور پیدا می‌کند و فرقی بین فضای حقیقی و مجازی احساس نمی کند گفت: این همان نقش بازدارندگی و پیشگرانه نماز است که «ان الصلاه تنهی عن الفحشاء والمنکر» برای شخصی که خدا را ناظر می‌بیند.

وی با بیان اینکه نقش نظارت الهی کمتر از دوربین‌های مداربسته نیست تصریح کرد: مدیران و مسئولان اقامه نماز در دانشگاه ها نقش و جایگاه حاکمیتی دارند و از این جهت که نماینده حکومت اسلامی هستند بر آنان لازم است که قبل از دیگران و پررنگ‌تر از همگان در امر نماز کوشا باشند و جاذبه‌های نماز را افزایش دهند و موانع گرایش به نماز را برطرف کنند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان گیلان گفت: اصالت دادن به حضور در جماعت برای خود و اساتید و کارکنان و قرار دادن همین حضور به عنوان یک معیار و شاخص ارزشیابی فرهنگی و در یک کلام اهتمام جدی به امر نماز به عنوان امر ویژه الهی باید مورد توجه قرار گیرد.

صفوی تاکید کرد: شرکت در نماز جماعت، تنظیم برنامه‌های درسی دانشجویان جهت عدم برخورد با ساعت نماز، توجه به فضای نمازخانه‌ها، گسترش و زیباسازی و تجهیز و تکمیل فضای نمازخانه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش اندیشه گیلان، دومین نشست مسئولان اقامه نماز دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی استان گیلان با حضور مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، مسئولان و کارشناسان اقامه نماز دانشگاههای استان گیلان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در سالن جلسات این واحد دانشگاهی برگزار شد و در پایان، هر یک از اعضای حاضر در جلسه نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/