بازسازی ۸۰ درصد از سالن ریسندگی صنایع پوشش رشت
بازسازی ۸۰ درصد از سالن ریسندگی صنایع پوشش رشت

عابدی محزون گفت: 80 درصد تعمیرات سالن ریسندگی صنایع پوشش ایران انجام شد و با احیای 20 درصد باقی مانده این قسمت از کارخانه راه‌اندازی می‌شود.

محمدرضا عابدی محزون در گفت‌وگو با خبرنگار گیلداد، در رابطه با احیای صنایع پوشش اظهار داشت: صنایع پوشش در دهه ۵۰ آغاز به کار کرد و حدود ۴ هزار کارگر در هریک از واحدهای تولیدی این کارخانجات فعالیت داشتند و این شرکت از مجهزترین کارخانجات ریسندگی، بافندگی، رنگرزی در ایران و خاورمیانه بود.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعتی سپاه استان گیلان با اشاره به خصوصی‌سازی ناکارآمد و غیرکارشناسانه در صنایع پوشش تصریح کرد: در سال ۸۳ طی روند خصوصی‌سازی در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، این صنایع بدون کارشناسی مناسب به بخش خصوصی ناکارآمد و غیرمتخصص واگذار شد.

وی با بیان اینکه با بارش برف سنگین در زمستان سال ۸۳ بخشی از سقف سالن‌ها آسیب دید و این بهانه‌ای شد برای تعطیلی کامل کارخانه و فرو ریختن سالن‌ها توسط سرمایه‌گذازی که هدفش تنها تغییر کاربری زمین بود گفت: بدین ترتیب شرکتی که در سال ۵۱ در بهترین منطقه شهر با بهترین امکانات تأسیس شده بود تبدیل به خرابه‌ شد.

عابدی محزون افزود: صنایع پوشش، شرکتی بود که بهترین و مرغوب‌ترین پارچه را به ۱۰ کشور دنیا صادر می‌کرد و بهترین دستگاه‌های مدرن ریسندگی و بافندگی این کارخانجات به تاراج رفت و یا در باران و برف رها شد و مالکان نااهل، اموال کارخانه را در سال ۸۳ و ۸۴ و ۹۰ و ۹۱ به حراج گذاشتند و هزاران کارگر را بیکار کردند.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعتی سپاه استان گیلان با اشاره به ورود دستگاه قضایی در سال گذشته برای حل مشکل صنایع پوشش و احیای آن ابراز داشت: با تلاش آقای خلیلی رئیس کل دادگستری استان گیلان و همچنین دادستان استان، استارت فعالیت زده شد و احیای شرکت به مدیران گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند ابلاغ شد.

وی خاطرنشان کرد: با ورود آیت‌الله رئیسی رئیس وقت قوه قضاییه در اواخر سال ۹۹ برای حل مشکل قضایی شرکت، بارقه امید در دل کارگران باقی‌مانده در شرکت ایجاد شد و از اوایل اردیبهشت امسال مناقصه احیاء و بازسازی سالن ۸ هزار متری شرکت پوشش که تنها سالن باقی‌مانده شرکت بود در دستور کار قرار گرفت.

عابدی محزون با بیان اینکه اکنون ۸۰ درصد تعمیرات سالن ریسندگی پوشش انجام شده است تصریح کرد: پس از ترمیم ۲۰ درصد باقی‌مانده سالن، دستگاه‌های رتیرسوئیس( که در سال ۸۲ خریداری شد و همچنان آکبند است و توسط کارگران شرکت از دست غاصبان بیت‌المال در امان مانده) راه‌اندازی و حداقل ۱۳۰ کارگر مشغول به کار می‌شوند.

وی بیان کرد: امیدواریم با افتتاح این سالن و با ایجاد شهرک نساجی از ریسندگی، بافندگی، رنگرزی، دوزندگی، پوشاک، شرکت جان دوباره‌ گرفته و با توجه به موقعیت مکانی اراضی کارخانه مانند دسترسی به فرودگاه و راه‌آهن، منطقه ویژه اقتصادی انزلی دوباره شاهد ایجاد اشتغال برای ۳ هزار و ۵۰۰ گیلانی در صنایع پوشش باشیم.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعتی سپاه گیلان گفت: البته با توجه به مزایای استان برای ارتقای صنعت نساجی نظیر وجود بازار مصرف در کشور و مناطق حاشیه خزر، شرایط آب و هوایی مناسب در کاهش هزینه و نیاز به رطوبت در نساجی و وجود نیروهای ماهر، در نتیجه مشارکت سرمایه‌گذار دارای اهلیت امری اساسی است.

عابدی محزون درباره پیگیری‌های سازمان بسیج مهندسین صنعتی در راستای توسعه صنعت مغفول‌مانده گردشگری در گیلان اذعان داشت: یکی از دغدغه‌ها و برنامه‌های این سازمان حل معضل پسماند به دلیل تأثیر آن بر اکوسیستم گردشگری و کمک به توسعه زیست‌بوم گردشگری استان گیلان است‌.

وی با بیان اینکه در این راستا با تشکیل کارگروه‌ها و اتاق فکرهایی با حضور اساتید، نخبگان و صاحب نظران این عرصه در حال ارائه راه کارهایی جهت توسعه روزافزون این حوزه هستیم خاطرنشان کرد: به زودی خبرهای خوشی از خروجی این فعالیت‌ها منتشر خواهد شد.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعتی سپاه گیلان افزود: هر چند ما که حوزه گردشگردی در استان گیلان جای کار بسیاری دارد اما امیدواریم که بتوانیم با کمک و همیاری همه اقشار بسیج و مسئولان استان، موجبات پیشرفت و توسعه صنعت گردشگری استان گیلان را فراهم آوریم.

انتهای پیام/