بحران در تالاب انزلی؛ خطراتی که تالاب را تهدید می‌کند
بحران در تالاب انزلی؛ خطراتی که تالاب را تهدید می‌کند

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه نسبت به خطراتی که تالاب انزلی را تهدید می‌کند در خواب به‌سر می‌برند.

به گزارش سرویس اجتماعی اندیشه گیلان، حسن خسته‌بند در گفت و گویی با اشاره به خشک شدن تالاب انزلی اظهار داشت: طبق آمار محیط زیست، سالانه ۵۰۰ هزار تن رسوب وارد تالاب انزلی می‌شود.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس از عدم توجه سازمان محیط زیست و سازمان برنامه بودجه در جهت تخصیص اعتبار خبر داد و گفت: مجلس پس از گذشت ۲۶ سال طرحی با عنوان حفاظت از تالاب انزلی با ارائه خدماتی در جهت زیباسازی وارد عمل شده است.

خسته بند افزود: اعتباراتی که در نظر گرفته‌اند بسیار ناچیز است و با وجود پیگیری‌های بنده، سازمان محیط زیست و برنامه و  بودجه تنها مشغول بررسی مسائل مربوط به تهران هستند و گویی نسبت به خطراتی که تالاب انزلی را در دهه‌های نه چندان دور تهدید می‌کند در خواب به‌سر می‌برند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی وضع قوانین را روش مجلس در جهت حل معضلات تالاب انزلی بیان کرد و اظهار داشت: مجلس به‌جای تخصیص اعتبارات لازم به‌دنبال وضع قوانینی در جهت سرکوب مردم همراه با  “تابلو ایست” است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: مسئولان به جای ایجاد اشتغال با تابلوی ایست تمام مسائل را تحت الشعاع قرار می‌دهند در صورتی که در هیچ جای دنیا در جهت حفاظت از محیط زیست و دریا چنین رفتاری ندارند.

خسته بند در مقایسه رفتار مسئولان داخلی و خارجی در جهت حفظ محیط زیست گفت: در کشورهای دیگر از محیط زیست در جهت اشتغالزایی و ایجاد پروژه‌های عظیم از جمله ساخت پل و جاده استفاده می‌کنند ولی در ایران به بهانه محیط زیست مانع اجرای بسیاری از پروژه‌ها می‌شوند.

وی درباره عواملی که موجب رفع مشکلات کشور در حوزه‌های مختلف می‌شود عنوان داشت: استفاده از تجارب و دانش دیگران به‌جای جریمه کردن در دادگاه و تعقیب و استفاده از علم و دانش و فناوری کشورهای خارجی، روش‌هایی برای حل مشکلات و توسعه کشور است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت محیط زیست کشورهای خارجی نسبت به ایران گفت: مردم انتظار دارند کسانی که در سازمان محیط زیست هستند از علم، دانش ، فناوری و تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنند و به جای گره زدن امور، گره از کار مردم باز کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصربح کرد: پروژه‌های بسیاری هستند که به‌دلیل عدم آگاهی و فناوری به بهانه آسیب به محیط زیست تبدیل به آثار باستانی می‌شوند و تنها هزینه‌های گزافی  از جیب ملت برای آن‌ها صرف می‌شود.

انتهای پیام/تسنیم