مراسم بدرقه احمد سمیعی گیلانی به سوی خانه ابدی
مراسم بدرقه احمد سمیعی گیلانی به سوی خانه ابدی

مراسم بدرقه استاد احمد سمیعی گیلانی ساعت ۱۰ صبح فردا (یکشنبه ششم فروردین‌ماه) در رشت برگزار می‌شود.

گیلداد، مراسم بدرقه استاد احمد سمیعی گیلانی، پدر ویراستای نوین ایران، چهره ماندگار در رشته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی به سوی خانه ابدی، فردا (یکشنبه ۶ فروردین ماه ۱۴۰۲) از ساعت ۱۰ در تالار مرکزی رشت برگزار می‌شود.

مراسم وداع با پیکر استاد سمیعی گیلانی نیز صبح امروز (شنبه ۵ فروردین) در ساختمان فرهنگستان در تهران برگزار شد.

استاد احمد سمیعی گیلانی نویسنده، مترجم، زبان شناس، ویراستار و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ بدرود حیات گفت.

احمد سمیعی گیلانی در ۱۱ بهمن ۱۲۹۹ در رشت به دنیا آمد و کار ترجمه را با برگرداندن رمان «دلدار و دلباخته» از ژرژ ساند شروع کرد و بعدها آثاری را از نویسندگان بزرگی مانند ژرژ پرک و گوستاو فلوبر به فارسی برگرداند.

«خیال‌پروری‌های تفرجگر انزواجو» از ژان ژاک روسو، «چیزها» از ژرژ پرک (ترجمه)، «ادبیات ساسانی»، «داتا گنج‌بخش» (زندگی‌نامه و تعالیم شیخ ابوالحسن علی بن عثمان هجویری) از شیخ عبدالرشید (ترجمه)، «چومسکی» از جان لاینز (ترجمه)، «هزیمت یا شکست رسوای آمریکا» از ویلیام لوئیس و مایکل له‌دین (ترجمه)، «ساخت‌های نحوی» از نوآم چامسکی (ترجمه)، «آیین نگارش»، «دیدرو» از پیتر فرانس (ترجمه)، «سالامبو» نوشته گوستاو فلوبر (ترجمه)، «شیوه‌نامه دانشنامه جهان اسلام»، «نگارش و ویرایش» و «تتبعات» از مونتنی (ترجمه) از جمله آثار اوست.

روحش شاد و یادش گرامی باد

انتهای پیام/*