توسعه پارکینگ هواپیماها به تملک پروازی گره‌خورده است/آژانس گردشگری قوی در سطح استان نداریم
توسعه پارکینگ هواپیماها به تملک پروازی گره‌خورده است/آژانس گردشگری قوی در سطح استان نداریم

مدیرکل فرودگاه گیلان بابیان اینکه توسعه پارکینگ هواپیماها به تملک پروازی گره‌خورده است گفت: فاز دوم محوطه‌سازی در یک سال گذشته پیگیری، پیمانکار انتخاب‌ و در فرودگاه رشت مستقرشده و در حال تجهیز کارگاه است و ان‌شاءالله در هفته دولت افتتاح خواهد شد.

به گزارش سرویس اجتماعی اندیشه گیلان، غلامرضا کریم آقایی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات فرودگاه سردار جنگل شهر رشت توسعه زمین آن است اظهار کرد: اگر استان حمایت کند و ۲۲۰ هکتار تصویب‌شده را توسط هیئت‌وزیران خریداری و در اختیار  فرودگاه‌های استان گیلان قرار دهد هزینه‌های جانبی را خود شرکت فرودگاه‌های کشور تأمین و اجرا می‌کند.

وی با اشاره به وضعیت فرودگاه سردار جنگل رشت افزود: در حال حاضر فرودگاه از زیرساخت‌های خوبی برخوردار است و ما الآن از نیمی ظرفیت عملیاتی خود در حال استفاده هستیم.

مدیرکل فرودگاه گیلان با اشاره به دلایل عدم افزایش تعداد پروازها گفت: گنجایش این را داریم که تعداد پروازهای فرودگاه رشت دو برابر شود اما افزایش پرواز و رونق پرواز  به رونق آن شهر بستگی دارد.

وی افزود: شهر رشت و استان گیلان پتانسیل و قابلیت افزایش پرواز را دارد که حداقل روزی ۳۰ پرواز  در دستور کار داشته باشد و این بستگی به شهر دارد و متأسفانه آژانس گردشگری قوی در سطح استان نداریم.

کریم آقایی با اشاره به فعالیت قریب به ۸۰ آژانس گردشگری در استان گیلان بیان کرد: کمتر آژانسی است که در چارتر فعالیت کند و ۵۰ درصد پروازهای الآن به‌صورت چارتر دارد انجام می‌گیرد که از این میزان ۴۰ درصد را چارتر کننده‌های استان‌های دیگر هستند که صندلی‌ها را پر می‌کنند.

مدیرکل فرودگاه گیلان بابیان اینکه در مجموعه صنعت هوانوردی، فرودگاه بخشی از موضوع است گفت: چهار  بخش سازمان هواپیمایی کشوری،  فرودگاه‌های کشور و شرکت‌های هواپیمایی و مجموعه مهم دیگر مجموعه آژانس‌های گردشگری و چارتر کننده در صنعت هوانوردی فعالیت  می‌کنند و که صندلی‌های هواپیماها را پر می‌کنند و فرودگاه‌ها را رونق می‌دهند.

مدیرکل فرودگاه گیلان با اشاره به اینکه برای افزایش تعداد پرواز برنامه داریم افزود: در جلسات شورای حمل‌ونقل و جلسات گردشگری که شرکت می‌کنیم این مسائل را مطرح کردیم و با بعضی از چارترکننده‌های  قوی استان جلساتی داشتیم و در طی یک سال گذشته ۳۰ درصد افزایش پرواز و ۲۷ درصد هم افزایش مسافر داشتیم.

وی افزود: پرواز مسیر جدید رشت به تبریز برقرار شد و رشت به اصفهان هم روزهای آینده برقرار می‌شود و مسیرهای پروازی خارج کشور هم گرجستان و ترکیه در حال انجام است که فصلی و در فصل تابستان است که توسط یکی از چارترکننده گردشگری شهر رشت است که این را انجام می‌دهد.

کریم آقایی با تأکید بر اینکه برای افزایش تعداد پرواز باید روز جذابیت استان کار کرد گفت: برای جذابیت استان گیلان باید روی صنعت گردشگری و تولید کار کنیم و زیرساخت‌های استان را تقویت کنیم زیرا الآن در جزیره کیش روزی ۴۰ پرواز انجام می‌گیرد و این نشان می‌دهد که آن‌ها برنامه دارند.

وی با اشاره به بحث پارکینگ خودرو در فرودگاه رشت گفت: فاز دوم محوطه‌سازی در یک سال گذشته پیگیری، پیمانکار انتخاب‌ و در فرودگاه رشت مستقرشده و در حال تجهیز کارگاه است و ان‌شاءالله در هفته دولت افتتاح خواهد شد.

مدیرکل فرودگاه گیلان افزود: احداث مخزن آب شرب فرودگاه و زیرسازی و بستری سازی سیستم‌های روشنایی پروازی در حال انجام است.

کریم آقایی با اشاره به بحث ورود سرمایه‌گذاران خارجی افزود: سرمایه‌گذاران در چند فرودگاه‌های بزرگ کشور حضور پیداکرده‌اند زیرا باید رغبت وجود داشته باشد تا سرمایه‌گذار بیایید ولی هنوز در فرودگاه‌های درجه‌دو کشور حضور پیدا نکرده‌اند.

وی با اشاره به وضعیت پارکینگ هواپیماها افزود: توسعه پارکینگ هواپیماها به تملک پروازی گره‌خورده است زیرا فرودگاه  ما خیلی کوچک است.

مدیرکل فرودگاه گیلان افزود: کوچک‌ترین فرودگاه مرکز استان را با مساحت ۲۲۰ هکتار داریم که  برای ۱۵ سال دیگر نیاز به توسعه داریم و ۱۰۰ در صد در آینده به مشکل بر خواهیم خورد البته الآن هم بعضی مواقع نیاز است که توسعه انجام بگیرد که به مشکل نخوریم.

وی با اشاره به دلیل نبود سامانه جت‌وی که رفت‌وآمد مسافران را با توجه به شرایط جوی استان از هواپیما به ترمینال با مشکل روبه‌رو کرده است افزود: سامانه اف بریج یا همان جت‌وی در اعتبارات سال ۹۶ مطرح‌شده است  و در اعتبارات مشخص‌شده که این امکانات خریداری شود و این قول را می‌دهیم که تا پایان سال ۹۷ این اتفاق بیفتد.

کریم آقایی بابیان اینکه ۴۰ درصد از پروازهای ما نمی‌تواند از طریق جت‌وی انجام بگیرد گفت: هواپیمای ما  هواپیماهای کوچکی هستند که با این ارتفاع کم نمی‌تواند به هواپیما وصل شود و تنها برای هواپیماهای قد متوسط  و بزرگ این جت‌وی می‌شود استفاده شود و در حال حاضر هندلینگ ما از طریق اتوبوس مسافران را انتقال می‌دهند.

وی افزود: در حال حاضر برنامه‌ای برای پرواز به خارج نداریم و اگر باشد هم گردشگری و فصلی است و ما در حال برنامه‌ریزی هستیم که پرواز به سمت دبی بگذاریم و پروازهای خارجی را بیشتر برقرار کنیم.

انتهای پیام/