حوزه و دانشگاه نقش کلیدی و اساسی در نظام اسلامی دارد/تنگ‌نظری‌ها و اضطراب‌ها مقدمه‌ای برای دل‌مردگی و ناامیدی در جامعه است
حوزه و دانشگاه نقش کلیدی و اساسی در نظام اسلامی دارد/تنگ‌نظری‌ها و اضطراب‌ها مقدمه‌ای برای دل‌مردگی و ناامیدی در جامعه است

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر وحدت در هدف و اندیشه حوزویان و دانشگاهیان گفت: حوزه و دانشگاه نقش کلیدی و اساسی در نظام اسلامی دارد.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه‌گیلان، آیت‌الله رضا رمضانی عصر امروز در همایش وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه گیلان اظهار کرد: با بیان اینکه بحث وحدت نباید به یک جلسه محدود شود اظهار کرد: گاهی اوقات امکانات کافی برای برگزاری این نوع جلسات وجود ندارد.

وی با ابراز امیدواری از رونق حوزه علوم اسلامی در دانشگاه گیلان گفت: بحث وحدت به این معنا نیست که دانشگاهی، حوزوی یا حوزوی، دانشگاهی شود و تغییر در هویت صورت بگیرد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به گسترش رشته‌های آموزشی در دانشگاه‌ها برخلاف حوزه علمیه تصریح کرد: دروس آموزشی حوزه بسیار اندک شده است، علم تشریح باید بیشتر تدریس شود چراکه موجب افزایش توحید انسان می‌شود.

 مدیر مرکز اسلامی هامبورگ با بیان اینکه بیشتر رشته‌های حوزه در دانشگاه‌ها نیز تدریس می‌شود بیان کرد: تعدد و گستردگی رشته‌ها در دانشگاه‌ها بسیار بیشتر است.

رمضانی با اشاره به اینکه با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه گفت: مباحثی که در دانشگاه مطرح است در حوزه وجود ندارد، مطمئناً با یکدست نمی‌توان دو هندوانه بلند کرد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر وحدت در هدف و اندیشه حوزویان و دانشگاهیان اظهار کرد: حوزه و دانشگاه نقش کلیدی و اساسی در نظام اسلامی دارد.

وی گفتمان انقلاب اسلامی را بر مبنای گفتمان اسلامی دو قشر حوزه و دانشگاهی دانست و افزود: در جامعه به لحاظ سخت‌افزاری شرایطی در مسائل فرهنگی و اجتماعی فراهم می‌شود که منجر به انقلاب می‌گردد.

رمضانی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب گفت: ما مواجهه‌ای که در داخل نظام با قشر تحصیل‌کرده داریم بسیار وسیع‌تر شده است، ما با گستردگی مطالبات مواجهیم و باید نیازهای امروز جامعه را شناسایی کنیم‌.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: باید وحدت حوزه و دانشگاه منجر به ایجاد وحدت در راهکارها و کاربردها بشود.

وی با تأکید بر نوع تعامل در ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه افزود: بنای تعامل در برخوردهای امروزی وجود ندارد، مهر، محبت و درک متقابل در این نوع جلسات وجود ندارد درحالی‌که این مباحث نیاز به هم‌افزایی دارد‌.

مدیر مرکز اسلامی هامبورگ با اشاره به اینکه برخی در مسائل سیاسی توجیه نیستند گفت: ما در فلسفه تبیین سیاست دینی توفیق نداشتیم بسیاری از سؤالات را مطرح کنیم، اما دانشجو و طلبه حق دارد سؤالات خود را در مسائل علمی مطرح کند‌‌.

رمضانی با تأکید بر لزوم به‌روزرسانی گفتمان نظام اسلامی بیان کرد: متأسفانه در هر بخشی واژه بحران و فساد سیستمی را می‌آورند چرا از روش انصاف و منطق برای حل مسائل استفاده نمی‌کنند و بنای تخریب می‌گذارند؟

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری اصلاح جامعه را درگرو اصلاح راهبردی دانشگاه و حوزه دانست و افزود: تنگ‌نظری‌ها و اضطراب‌ها مقدمه‌ای برای دل‌مردگی و ناامیدی در جامعه خواهد بود‌.

وی با بیان اینکه برخی در تریبون‌ها مردم را ناامید می‌کنند گفت: برخی افراد که در دانشگاه‌ها حضور دارند کاملاً برگشته‌اند و هیچ‌چیز را قبول ندارند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری نیاز به راهبرد در حوزه فرهنگ را در جامعه امروز مهم دانست و تصریح کرد: باید در عرصه فرهنگی راهبردها و راه‌های وصول به راهبرد توسط دانشمندان حوزوی و دانشگاهی ارائه شود.

رمضانی با تأکید بر اینکه تولید علم محدود به دانشگاه نیست گفت: ما برای پیشروی در عرصه‌های فرهنگی، علمی و اقتصادی باید ابتدا به توانایی‌های خود واقف شویم.

مدیر مرکز اسلامی هامبورگ با بیان اینکه اسلام با نگاه رحمت، به گوش مسیحیان و مردم غرب نرسیده است اظهار کرد: بیش از ۳۰۰ آیه در قرآن درباره عقلانیت مطرح‌شده است که باید به گوش جهان برسد و ارتباط صمیمانه‌ای با جهان برقرار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید با ایجاد وحدت در راهبردها و ایجاد تعامل صمیمانه بین جهانیان به تولید علم و اسلامی کردن علوم بپردازیم و خود را به هدف وحدت برسانیم‌.

انتهای پیام/