دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به‌طور چشم گیری در زمینه اسلامی کردن دانشگاه ها فعالیت کند/پژوهش فقط در اختیار افراد و قشرهای خاصی قرار دارد
دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به‌طور چشم گیری در زمینه اسلامی کردن دانشگاه ها فعالیت کند/پژوهش فقط در اختیار افراد و قشرهای خاصی قرار دارد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به‌طور چشم گیری در زمینه اسلامی کردن دانشگاه ها و انحرافات اجتماعی فعالیت کند گفت: در امر پژوهش رعایت اصول اخلاق بسیار ضروری است و بایددر ایجاد فرصت ها و اقدامات پژوهشی به این موضوع توجه ویژه ای شود.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه‌گیلان، دکتر ابراهیم چیرانی در جشنواره استانی تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و با حضور اساتید و دانشجویان و پژوهشگران برگزار شد اظهار داشت: سیاست ها و ساختارهای استراتژیکی پژوهشی استان گیلان جایگاه خاصی در عرصه علمی و پژوهشی دارد.

چیرانی با بیان اینکه سیاست ها و ساختارهای استراتژیکی پژوهشی استان گیلان هنوز نتوانسته است در زمینه رقابت و عمل جایگاه خود را آن گونه که شایسته است پیدا کند افزود: متأسفانه در عصر امروز به نظر می رسد که در امر پژوهش نوعی عدم علاقه و ابهام وجود دارد.

وی با تاکید براینکه به نظر می رسد پژوهش فقط در اختیار افراد خاصی قرار دارد و دیگران یا نمی توانند وارد عرصه پژوهش شوند یا ترس از ورود به این وادی را دارند گفت: این موضوع که چرا پژوهش فقط در اختیار افراد و قشرهای خاصی قرار دارد از سطح ملی تا سطح بین المللی قابل بحث و رسیدگی است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم توانمندیهای علمی و پژوهشی خود را بهتر در جامعه عرضه کنیم و همچنین به سطح پیشرفت و ارتقاء علمی برسانیم باید به این موضوع بیشتر از گذشته پرداخته شود.
چیرانی ضمن بیان اینکه پژوهش باید دو ویژگی مسأله محور و قابلیت حل مشکلات را داشته باشد تاکید کرد: برای آنکه بتوانیم در سطح دنیا همانند برخی از دانشگاه ها جایگاه خود را آن گونه که شایسته است پیدا کنیم، باید توصیف گر، تحلیگر، کنترل کننده و پیش بینی کننده خوبی بر روی مسائل و پدیده های دنیا باشیم.
وی خاطرنشان کرد: رشته علوم انسانی به دلیل روش های خاصی که در آن موجود است با سایر رشته ها تفاوت اساسی دارد و می تواند در زمینه هایی از قبیل اسلامی کردن دانشگاه ها و انحرافات اجتماعی و خیلی موارد خاص دیگربحث و طرح های مفصل و گسترده ای داشته باشد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به‌طور چشم گیری در زمینه اسلامی کردن دانشگاه ها و انحرافات اجتماعی فعالیت کند گفت: در امر پژوهش رعایت اصول اخلاق بسیار ضروری است و بایددر ایجاد فرصت ها و اقدامات پژوهشی به این موضوع توجه ویژه ای شود.

چیرانی با بیان اینکه به عنوان مثال اگر در علوم انسانی بخواهیم فرهنگی را تغییر دهیم ابتدا باید خودمان مفهوم فرهنگ را درست معنا کنیم تا دراین زمینه موفق عمل کنیم گفت: امید است برای سال آینده نقشه راه پژوهشی دقیق تری تدوین کنیم تا بتوانیم بهتر درعرصه پژوهش حضور پیدا کنیم.
به گزارش پایگاه خبری اندیشه‌گیلان، در پایان جشنواره استانی تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، از ۵ تن از پژوهشگران واحد های دانشگاهی رشت، لاهیجان و آستارا طی مراسمی تقدیر شد. همچنین از ۶ نفر از برگزیدگان پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و ۱۰ نفر از برگزیدگان مسابقات کتابخوانی این واحد دانشگاهی در این مراسم تقدیر شد.

انتهای‌پیام/*