در نظام سیاسی اسلام عدم مقبولیت دلیلی بر عدم مشروعیت نیست
در نظام سیاسی اسلام عدم مقبولیت دلیلی بر عدم مشروعیت نیست

معاون سیاسی سپاه ناحیه مرکزی رشت گفت: در نظام سیاسی اسلام، عدم مقبولیت دلیلی بر عدم مشروعیت نیست.

به گزارش سرویس سیاسی اندیشه گیلان، روح الله پوراسماعیلی عصر امروز در نشست آموزشی “بصیرت سیاسی” در دفتر خبرگزاری تسنیم گیلان درباره دو رکن اساسی مشروعیت و مقبولیت اظهار داشت: غرب بر پایه سکولاریسم و ایران بر پایه مشروعیتی از بالا به سمت پایین است.

معاون سیاسی سپاه ناحیه مرکزی رشت درباره سکولاریسم تصریح کرد: در اروپا و آمریکا بر خلاف ایران، مراد از مشروعیت همان مقبولیت است یعنی فقط رای مردم ملاک بوده و سیاست و دیانت را دو مقوله جدا از هم می‌دانند.

وی درباره مقبولیت و مشروعیت حاکم  در نظام سیاسی کشور ابراز داشت: در یک نظام سیاسی اسلامی مشروعیت از بالا به پایین است که در راس آن شارع مقدس و سپس ولی فقیه که منصوب عام از طرف امام زمان (عج) است قرار دارد.

پوراسماعیلی با بیان اینکه مقبولیت ولایت از طرف مردم حاصل می‌شود و مشروعیت آن نیازی به تایید اشخاص ندارد اذعان داشت: در باب مشروعیت ولایت، تایید یا عدم تائید مردم تاثیری ندارد و فقط مقبولیت آن از جانب مردم است.

معاون سیاسی سپاه ناحیه مرکزی رشت تصریح کرد: در نظام سیاسی اسلام، عدم مقبولیت دلیلی بر عدم مشروعیت نیست و مقبولیت مردمی نقش به فعلیت رساندن آن مشروعیت را دارد.

وی جمهوری اسلامی ایران را ترکیب بی‌نظیری از مقبولیت و مشروعیت در دنیای امروز بیان کرد و افزود: امام خمینی (ره) همواره بر جمهوریتی که براساس اسلامیت است تاکید داشته و جمهوری را به یک ظرفی تشبیه کرده که مظروف آن اسلام است؛ البته مظروف (اسلام) هیچ وقت اعتبار خود را از ظرف (مردم) نمی‌گیرد.

معاون سیاسی سپاه ناحیه مرکزی رشت در تشریح فرموده امام خمینی (ره) که “میزان رای ملت است” اعتقاد به برداشت تحریفی از آن داشته و گفت: منظور از ملت همان مردمی است که خواستار اسلام هستند؛ یعنی رای ملتی که خواسته‌های خود را از بستر اسلام می‌خواهند، میزان است.

پوراسماعیلی درباره دموکراسی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: غرب به‌دنبال زیرسئوال بردن دموکراسی در ایران است و این در حالی است که در بعضی از موارد، پیش آمده که اکثر واجدان شرایط به کسی رای داده‌اند اما رای ولی‌فقیه چیز دیگری بوده، اما با این وجود رای آنها تنفیذ شده است.

وی با بیان اینکه رای مردم تزئینی نیست گفت: با توجه به نامه ۶۸/۱/۶ امام (ره) به آقای منتظری و قسم جلاله ایشان مبنی بر عدم رای به ریاست جمهوری  بنی‌صدر، می‌بینیم که ۱۰ میلیون نفر به وی رای داده وامام آرای مردم را که بر خلاف رای ایشان بود تنفیذ کردند و این نشان می‌دهد رای مردم در نظام جمهوری اسلامی تزئینی نیست بلکه تعیین‌کننده است.

انتهای پیام/