“زرجوب و گوهررود” رودهای طلایی دیروز؛ فاضلاب‌های شهری امروز
“زرجوب و گوهررود” رودهای طلایی دیروز؛ فاضلاب‌های شهری امروز

زرجوب و گوهررود، سرمایه‌های فراموش شده شهر رشت هستند که روزی منبع حیات و رزق مردم بودند و امروز بزرگترین فاضلاب روباز دنیا قلمداد می‌شوند.

به گزارش اندیشه گیلان، زرجوب و گوهررود دو رودخانه اصلی مهم و عبوری در شهر رشت هستند که سال‌هاست با مشکل آلودگی دست و پنجه نرم می‌کنند و با وجود قول‌های فراوان داده شده توسط مسئولان استان گیلان و شهر رشت، تاکنون اقدام موثری در جهت رفع این آلودگی‌ها انجام نشده است.

در گذشته، این رودخانه‌ها از مکان‌های دیدنی رشت به‌شمار می‌آمدند و در کنار زرجوب، دو چشمه وجود داشت که آب آشامیدنی ساکنان اطراف را تأمین می‌کرد و ماهیگیری در آن رزق برخی ساکنان شهر بود.

امروزه اما با ورود فاضلاب به رودخانه‌های زرجوب و گوهررود جدا از ایجاد چهره ناخوشایند شهری، محتویات این دو رودخانه به تالاب انزلی ریخته و اکوسیستم طبیعی تالاب و در پی آن دریای خزر را نیز به خطر میندازد.

رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت، به کانال انتقال فاضلاب تبدیل شده است که از این فاضلاب در کشاورزی استفاده می‌شود و استان گیلان را در ردیف استان‌های پرخطر در آلودگی آب قرارداده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت: بر اساس مصوبات سفر استانی دولت و اعتبارات استانی در نظر گرفته شده برای حل مشکل زرجوب و گوهررود دستگاه‌های متولی این امر تحت نظر ستاد ساماندهی استانداری باید اقدامات لازم را انجام دهند اما سازمان محیط زیست جزء متولیان این امر نیست.

قربانعلی محمدپور اظهار داشت: پیرامون مسئله ورود شیرابه‌ پسماندهای زباله و عدم مدیریت درست شهردار وقت و با شکایت اداره محیط زیست شهرستان رشت، شهردار وقت به مراجع قضایی معرفی و محکوم شد.

محمدپور اعلام کرد: با همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی و حفاظت محیط زیست استان گیلان تا آبان ماه امسال، سه بیمارستان در رشت مجهز به دستگاه تصفیه خانه می‌شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان نیز در پاسخ به تسنیم پیرامون وضعیت شیرابه زباله های دفن شده در منطقه سراوان گفت: یکی از منابع آلاینده رودخانه زرجوب، شیرابه محل دفن سراوان است که برای مدیریت آن می‌بایست زنجیره ای از فرآیندها انجام پذیرد.

سید پویا شهشهانی عنوان داشت: برای کاهش تولید و تفکیک پسماندها ابتدا باید آموزش و فرهنگ سازی مستمر از مبدا باید مورد توجه قرار گیرد و در ادامه، ارتقاء و توسعه سامانه پردازش مکانیکی و بیولوژیکی در کارخانه کود آلی گیلان باید انجام شود.

وی تصریح کرد: در مرحله بعد، بهسازی و پوشش محل دفن سراوان و در انتها احداث تصفیه‌خانه شیرابه باید انجام پذیرد و در این میان تبدیل دور ریز کارخانه کود آلی می‌تواند خوراک مناسبی برای تولید انرژی در نیروگاه زباله سوز باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان افزود: در حال حاضر بخشی از بهسازی کارخانه کود آلی انجام گرفته و پیشرفت خوبی حاصل شده است و اصلاح فرآیندهای تصفیه خانه شیرابه با هدف افزایش راندمان با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد انجام شده است.

شهشهانی با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه سراوان خاطرنشان کرد: در سراوان پروژه زیربنایی و پر اهمیت بهسازی محل دفن با هدف اصلاح شیب، پوشش با مصالح مناسب، احداث ۲۳ حلقه چاه کنترل گاز و احداث جاده دسترسی با اهتمام شهرداری انجام گرفته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان افزود: در حال حاظر پروژه بهسازی محل دفن زباله در منطقه سراوان بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اتمام این پروژه محل دفن سراوان را به مختصات مهندسی و بهداشتی نزدیک می‌کند.

مسعود نصرتی شهردار رشت نیز در این زمینه با اشاره به در اولویت قرار دادن موضوع رسیدگی به وضعیت زرجوب و گوهررود به خبرنگار تسنیم گفت: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا این دو رودخانه مانند گذشته جایگاه ملی خود را احیاء کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: متاسفانه هیچ عزم جدی و محکمی برای ساماندهی وضعیت زرجوب و گوهررود در مسئولان دیده نمی‌شود و اقدامات انجام شده تنها درمان هایی موقت است.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه زرجوب و گوهررود بیش از سه دهه است که با مشکل آلودگی زیست محیطی مواجه هستند عنوان داشت: بسیاری از بیماری‌های شایع شده در شهر رشت به سبب آلودگی شدید این دو رودخانه است.

رئیس کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به عدم وجود بودجه استانی کافی جهت رسیدگی به موضوع زرجوب و گوهررود خاطرنشان کرد: ساماندهی وضعیت این دو رودخانه نیاز به تخصیص اعتبارات ملی دارد.

وی با اعلام اینکه اقداماتی نظیر آزادسازی حریم رودخانه‌ها و تبدیل آن به فضای سبز  در رشت انجام شده است گفت: اینگونه اقدامات، اقداماتی موقت است و رفع مشکل زرجوب و گوهررود نیاز به سیاستگذاری‌های دقیق دارد و با شعار دادن مسئولان انجام نمی‌شود.

شیرزاد با بیان اینکه زرجوب و گوهررود می‌توانند یک مرکز گردشگری و تفریحی آبی برای شهر رشت محسوب شوند افزود: با همکاری و تعامل تمام مسئولان استان گیلان و شهر رشت می‌توان اقدامات موثری جهت رفع مشکل این دو رودخانه انجام داد.

یک کارشناس ارشد محیط زیست نیز پیرامون وضعیت گوهررود و زرجوب عنوان داشت: مشکل گوهررود و زرجوب بر می‌گردد به عملکرد ما انسان‌ها و اینکه متاسفانه ما خودمون باعث تخریب این اکوسیستم‌ها شدیم.

فاطمه مسافر ماکلوانی افزود: پساب‌های شهری و روستای، پساب‌های کشاورزی و صنعتی و پساب‌های بیمارستانی به زرجوب و گوهررود راه پیدا کرده و آلوده شدن این دو اکوسیستم باعث آلوده کردن تالاب انزلی و بعد از آن دریای خزر شده است.

وی با اشاره به راهکارهای رفع مشکل این دو رودخانه گفت: مجهز کردن خروجی پساب‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی به سیستم تصفیه پساب و راه اندازی سیستم تصفیه فاضلاب در بیمارستان‌ها و سیستم تصفیه فاضلاب و تصفیه پساب‌های شهری از راه‌های کنترل مشکل زرجوب و گوهررود است.

یکی از ساکنان حاشیه زرجوب نیز در این زمینه گفت: در گذشته زرجوب و گوهر ود محلی برای ماهی‌گیری و حتی شنا کردن مردم رشت بود اما امروز شاهد هستیم که محلی برای ورود فاضلاب‌های شهری شده است.

وی با بیان اینکه هر از گاهی مسئولان در حاشیه زرجوب و گوهررود حضور پیدا می‌کنند و بعد از بازدید می‌روند و دیگر خبری نمی‌شود افزود: متاسفانه نه تنها مسئولان بلکه خود مردم هم به پاکیزگی این دو رودخانه اهمیت نمی‌دهند و در آلوده کردن آن‌ها نقش دارند.

یکی دیگر از ساکنان قدیمی منطقه “لب‌ آب” رشت با انتقاد از بوی نامطلوب رودخانه‌های زرجوب و گوهررود گفت: این دو رودخانه مشکلات تنفسی بسیاری برای ساکنان حاشیه آن‌ها ایجاد کرده و تا وقتی مسئولان رشت به فکر سرمایه جمع کردن برای خودشان باشند وضعیت همین‌گونه می‌ماند.

شهروند دیگری گفت: ما سال‌هاست با مشکل پشه و جانوران موزی دست و پنجه نرم می‌کنیم و می‌خواهیم بدانیم آیا مسئولان حاضر هستند با خانواده‌هایشان در چنین مکانی زندگی کنند.

به گزارش اندیشه گیلان، تمام مسئولان استان گیلان و شهر رشت سال‌هاست که ساماندهی زرجوب و گوهررود را اولویت فعالیت خود معرفی می‌کنند اما تا امروز در عمل اقدام موثری از آنان دیده نشده است.

انتهای پیام/تسنیم