سامانه ۱۵۲۲ مشترکان آب در استان گیلان راه‌اندازی می‌شود‌
سامانه ۱۵۲۲ مشترکان آب در استان گیلان راه‌اندازی می‌شود‌

مدیرعامل آبفای استان گیلان گفت: سامانه غیرحضوری ۱۵۲۲ با هدف سهولت امور مشترکان آب در استان گیلان در هفته دولت آغاز به‌کار می‌کند.

به گزارش اندیشه گیلان، سیدمحسن حسینی عصر امروز در جمع خبرنگاران ضمن ارائه گزارشی پیرامون ساماندهی پسماندها و فضلاب و همچنین توزیع آب شرب رشت اظهار داشت: ۹۹.۸۶ درصد از جمعیت رشت تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب هستند.

مدیرعامل آبفای استان گیلان با اشاره به اینکه ۲۵۹ هزار و ۶۲۱ خانوار در شهر رشت تحت پوشش شبکه آب هستند گفت: حجم آب مصرفی در شهر رشت در مجموع ۴۳ میلیون مترمکعب و به ازای هر نفر ۱۶۸ لیتر در شبانه‌روز است که توسط مخازن بهره برداری به حجم ۱۷۵ هزار مترمکعب تامین می‌شود.

حسینی خاطرنشان کرد: ۷۲ درصد از آب مورد نیاز شهر رشت توسط تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان و ۲۸ درصد آن از چاه‌های امام‌زاده هاشم و سنگر تامین شده و توسط سیستم‌های تله کنترل و تله متری به‌صورت الکترونیکی کنترل می‌شود.

وی با اعلام احداث فاز دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان اظهار داشت: این پروژه به‌عنوان بزرگترین پروژه شهرستان رشت به‌حساب می‌آید که به روش BOT در حال احداث است و به‌منظور ارتقاء فاز اول و احداث فاز دوم انجام می‌شود.

مدیرعامل آبفای استان گیلان افزود: این پروژه با قراردادی به ارزش هزار و ۶۸۲ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد که ساخت مدل دوم و بهینه‌سازی آن در مجموع ۴ سال و بهره برداری از آن به‌مدت ۲۰ سال زمان می‌برد.

حسینی گفت: تصفیه خانه بزرگ آب گیلان در حال حاضر آب مورد نیاز ۱۰ شهر استان گیلان را تامین می‌کند که با راه اندازی فاز دوم آن، شهرهای کوچصفهان، سنگر، خشکبیجار، لشت نشا، خمام، زیباکنار، حسن رود، ۷۰۰ روستای اطراف مسیر خط انتقال و در مجموع ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار نفر نیز به مجموعه تحت پوشش شبکه آب استان گیلان افزوده می‌شوند.

وی با اعلام اعتبارات لازم جهت راه اندازی طرح‌های آب‌رسانی در استان گیلان افزود: پروژه تصفیه خانه بزرگ گیلان به اعتبار ۱۶۶ میلیارد تومان، پروژه تامین آب رشت با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان، پروژه احداث و تکمیل تاسیسات آب شهرهای رشت و انزلی با اعتبار ۶۵ میلیارد تومان و پروژه تکمیل تاسیسات فاضلاب شهر رشت با اعتبار ۷۱۴ میلیارد تومان در دست احداث هستند.

مدیرعامل آبفای استان گیلان با اشاره به پروژه رینگ آب شهر رشت اذعان داشت: این پروژه در مسیر پل شهدای گمنام تا خیابان بعثت اجرا می‌شود که برای شروع به کار به مجوز راهنمایی و رانندگی نیاز دارد و تاثیر چشمگیری در تعادل بخشی فشار آب شهر رشت دارد.

حسینی با اشاره به طرح آب‌رسانی به روستای سراوان و افزایش آبدهی چاه‌های امام‌زاده هاشم اظهار داشت: این پروژه با اعتبار ۷.۵ میلیارد ریال و در راستای بهبود شرایط آبی روستای سراوان و امام‌زاده هاشم به‌زودی شروع به‌کار می‌کند.

مدیرعامل آبفای استان گیلان گفت: پروژه آب‌رسانی و انتقال اضطراری آب از بخش سنگر به بخش کوچصفهان طی پروژه‌ای به طول ۱۳.۴ کیلومتر و با اعتبار ملی ۷.۵ میلیارد تومانی به‌بهره برداری می‌رسد و همچنین طرح آب‌رسانی به بخش سنگر از سال ۹۶ شروع به‌کار می‌کند.

وی با اشاره به طرح‌های اجرا شده در شهر رشت در حوزه فاضلاب افزود: احداث تصفیه خانه‌ای به‌ظرفیت ۶۳ هزار مترمکعب در روز و همچنین بهره‌برداری از دو واحد پمپاژ PSN و PSW از اقدامات آب و فاضلاب گیلان در حوزه فاضلاب است که در هفته دولت تصفیه خانه‌های PSA و PSK نیز احداث می‌شوند.

حسینی با اشاره به احداث شبکه بهداشتی باقرالعلوم (ع) در بخش غربی شهر رشت اعلام کرد: در این پروژه همزمان با اجرای شبکه فاضلاب، انشعابات بخش غربی شهر رشت نیز به بهره برداری می‌رسد که ۲۳ میلیارد ریال اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل آبفای استان گیلان با اعلام راه اندازی سامانه غیرحضوری ۱۵۲۲ اظهار داشت: هدف از راه اندازی این سامانه، سهولت انجام امور مشترکان، کاهش مراجعات حضوری به ادارات آبفا، مدیریت زمان و کاهش ترافیک است که در هفته دولت شروع به‌کار می‌کند.

انتهای پیام/