سقف افزایش اجاره‌بها ۱۰ درصد است/مالکان بی‌انصافی نکنند
سقف افزایش اجاره‌بها ۱۰ درصد است/مالکان بی‌انصافی نکنند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش اجاره بها عقلانی است، گفت:به علت افزایش نیافتن قیمت مسکن، مالکین ارزش قیمت مسکن را با سود بانکی قیاس نکنند و انصاف را در قیمت اجاره بها رعایت کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی اندیشه گیلان، حسام عقبایی با بیان اینکه نیمه دوم فروردین معاملات مسکن رشد نسبی داشته است گفت: با توجه به برنامه‌های دولت مبنی بر ساخت مسکن اجتماعی و ارائه تسهیلات خرید خانه رونق بازار مسکن تا پایان تابستان قابل رصد خواهد بود.
وی تاکید کرد: با اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی، سپرده‌ها از بانک‌ها خارج و به سمت تولید بیایند و انگیزه دریافت تسهیلات برای خرید مسکن افزایش یابد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: بازار مسکن نسبت به بازارهای ارز و طلا بسیار مقاوم است و در نیمه دوم سال شاهد رشد معاملات خواهیم بود.
عقبایی با اشاره به اینکه قیمت مسکن ظرفیت افزایش اجاره ب‌ها را ندارد ادامه داد: در برخی از مناطق و بافت‌های کشور توازن بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و مستاجران به خاطر نبود فایل مورد نظر خود به رقابت در جهت افزایش اجاره اقدام می‌کنند.
وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن شاخص‌ها و افزایش قیمت سایر اقلام بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش اجاره ب‌ها عقلانی است.
وی افزود: با توجه به اینکه نقدینگی از موجبات تورم است توازن بین تولید وجود ندارد بطوریکه در سال ۹۴ صدور پروانه‌های ساختمانی ۴۷ درصد، ۳ ماه اول سال ۹۵، ۱۷ / ۶ درصد کاهش داشتیم که این کاهش باعث نگرانی از جهش یکباره قیمت مسکن خواهد بود.
عقبایی با بیان اینکه ظرفیت افزایش قیمت مسکن در سال ۹۶ وجود ندارد افزود: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور و ۶۵۰ هزار واحد خانه خالی در استان تهران وجود دارد که بیشتر آن‌ها در حاشیه شهر، مسکن مهر و داخل شهر خانه‌های لوکس و مدرن و شمال شهر هستند.
وی ادامه داد: طبقات متوسط توانایی خرید خانه‌های لوکس را ندارند و تولید مسکن در کشور کمتر از ۳۰۰ هزار واحد است.
رئیس اتحادیه املاک تاکید کرد: در اردیبهشت ۹۶ در مجموع معاملات مسکن در سطح کشور ۵۳ هزار و ۴۵۹ قرارداد خرید و فروش و ۶۱ هزار و ۷۵۰ قرارداد اجاره منعقد شد و در تهران نیز معاملات در اردیبهشت ۱۸ هزار و ۱۶۹ قرارداد خرید و فروش و ۱۶ هزار و ۶۶۹ قرارداد اجاره انجام شده است.

انتهای پیام/