ضریب نفوذ تلفن همراه در رشت ۲ برابر میانگین کشوری است
ضریب نفوذ تلفن همراه در رشت ۲ برابر میانگین کشوری است

مدیرکل ارتباطات و فناوری گیلان با بیان اینکه بیشترین ضریب نفوذ تلفن همراه در استان گیلان مربوط به شهرستان رشت با ۲۴۰ درصد است گفت: این آمار درحالی است که ضریب کشوری در این زمینه ۱۰۰ درصد است.

به گزارش اندیشه گیلان، فرزاد توکلی عصر امروز در جلسه کارگروه “توسعه دولت الکترونیک” اظهار داشت: برای دانستن جایگاه شهرستان شفت در حوزه ارتباطی باید در ابتدا پارامترهایی که در این حوزه وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه براساس آخرین آمار، شهرستان شفت دارای ۵۴ هزار نفر جمعیت است گفت: شفت دارای ۹۵ روستا بوده که تعداد ۹۱ روستای بالای ۲۰ خانوار در شهرستان وجود دارد که از این میان ۸۹ روستا دارای کمترین ارتباط هستند.

وی با اشاره به اینکه ضریب نفوذ تلفن ثابت در سطح شهرستان شفت ۳۴.۴ درصد است خاطرنشان کرد: ضریب نفوذ تلفن ثابت در مجموع شهری و روستایی در این شهرستان ۳۴.۴ درصد بوده که در حوزه شهری ۵۷ درصد و در حوزه روستایی ۲۸.۸ درصد است.

وی به اجرای پروژه تلفن‌های بی‌سیم با نام  طرح WLL در سطح روستا که تنها قابلیت تبادل صدا داشته و نمی‌توان از آن برای انتقال دیتا استفاده کنند اشاره کرد و ابراز داشت: این موضوع امروز به یکی از مطالبات ساکنان روستا برای استفاده از اینترنت پرسرعت تبدیل شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساخت‌ها در کوتاه ترین زمان نیازمند به‌روز شدن است تصریح کرد: تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در همین راستا متمرکز شده است.

توکلی با تاکید بر اینکه شهرستان شفت در حوزه تلفن ثابت شهری براساس ضریب نفوذ در جایگاه چهارم استان و در حوزه روستایی در رتبه نهم قرار دارد اعلام داشت: کوهستانی بودن شهرستان شفت و وجود درختان بسیار، از موانع مهم برای نبود سیگنال در برخی مواقع و عدم آنتن‌دهی بیان کرد.

وی با بیان اینکه ضریب نفوذ تلفن همراه در شهرستان شفت ۶۶ درصد است که در جایگاه سیزدهم استان قرار دارد افزود: بیشترین ضریب نفوذ تلفن همراه در استان گیلان مربوط به شهرستان رشت با ۲۴۰ درصد است و این آمار درحالی است که ضریب کشوری ۱۰۰ درصد است.

توکلی با اشاره به اینکه در بخش اپراتورها درحوزه همراه اول، شهرستان شفت دارای ۱۹ دکل و ۳۴ سایت است که از این تعداد ۲۴  سایت نسل دوم و ۸ سایت نسل سوم و ۲ سایت نیز نسل چهارم است گفت: همراه اول در سطح شهرستان دارای ۲۹ درصد مشترک است و از این نظر شفت در جایگاه ۱۵ قرار دارد.

وی با بیان اینکه اپراتور ایرانسل در این شهرستان دارای دو دکل و ۵ سایت است که از این سایت‌ها سه سایت ۲g و دو سایت نیز ۳gاست افزود: اپراتور ایرانسل ۴۹ روستای شهرستان شفت را پوشش قرار داده است و وجود مشکل در این حوزه باید به مدیران اصلی استان اطلاع رسانی شده تا پیگیری‌های لازم صورت پذیرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان گفت: رایتل اپراتور سوم فعال در حوزه شهری شفت با ۲ هزار و ۵۸۱ مشترک و ضریب نفوذ ۴.۷۵ درصد است و شاخص بهره‌مندی اینترنت ثابت حدود ۵ هزار و ۱۵۳ مشترک شهری و روستایی است که این امر نشان دهنده ضریب نفوذ ۲۹ درصدی در سطح شهرستان است.

وی افزود: اجرای پروژه “های وب” در شهرستان شفت یکی از طرح‌هایی است که سبب انتقال اینترنت نسل چهار به روستاها می‌شود که می‌توان از این طرح برای تبادل داده‌ها و نه صدا استفاده کرد و در حال حاضر این برنامه در ۵ روستای شهرستان شفت آن هم در خانه‌های بهداشت در حال اجراست.

انتهای پیام/