عملکرد دولت و وزارت بهداشت و درمان در حوزه سلامت مطلوب نبوده است
عملکرد دولت و وزارت بهداشت و درمان در حوزه سلامت مطلوب نبوده است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به مشکلات نقدینگی و کمبود اعتبارات و وجود چالش‌هایی از این دست در کشور، عملکرد دولت و وزارت بهداشت و درمان در حوزه سلامت تا این جای کار آنچنان که باید مطلوب نبوده اما حق مردم از لحاظ ارائه خدمات بیشتر از این‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه‎گیلان، منوچهر جمالی در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: میزان اعتباراتی که در لایحه بودجه سال ۹۷ برای بخش سلامت در نظر گرفته شده با توجه به مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای که در حوزه بهداشت و درمان کشور با آن مواجه هستیم مطلوب نبوده و ناکافی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در حال حاضر آن چه که مورد تاکید ویژه نمایندگان در مجلس بوده لزوم تامین اعتبارات لازم بخش بهداشت و درمان آن هم از یک منبع پایدار است به‌طوری که امروزه در دنیا نیز اعتبارات بسیار قابل توجهی را برای این بخش در نظر می‌گیرند.

نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: در تلاش هستیم که با پیگیری برنامه ششم و جلوگیری از هزینه‌های اضافی توسط اجرای طرح پزشک خانواده، سیستم ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت و با کسب اعتبارات ثابت دغدغه‌های حوزه بهداشت و درمان را کمتر کنیم.

وی در مورد فعالیت بخش خصوصی اعلام کرد: با توجه به وجود مشکلات عدیده و عدم کافی بودن اعتبارات در نظر گرفته شده با مدیریت و ساماندهی بخش خصوصی و توانمندسازی بخش‌های دولتی انتظار می‌رود بخش بهداشت و درمان بهتر بتواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

نماینده مردم رودبار در مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر استفاده از چندین دفترچه درمانی توسط یک فرد از مسائلی است که بهداشت و درمان با آن مواجه بوده که البته با اجرای طرح پرونده الکترونیک علاوه بر جلوگیری از برخی سوءاستفاده‌ها، این مشکل به‌خوبی کنترل و ساماندهی می‌شود.

وی در مورد سازمان انتقال خون ابراز داشت: این سازمان اعتبارات تخصیص یافته خود را ناکافی می‌داند و معتقد است این مقدار بودجه به‌هیچ عنوان کفاف هزینه‌های سازمان را نمی‌دهد و برای این مشکل خود نیز پیشنهاداتی را در جلسه اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارائه داده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: از مواردی که سازمان انتقال خون مطرح کرده این است که با توجه به درآمدزایی بالای سازمان که تمام آن به خزانه واریز می‌شود به نوعی این درآمدها به خود آنان برگردد تا دیگر نیازمند بودجه عمومی نباشند که البته این خواسته آنان معقول به نظر نمی‌رسد.

جمالی گفت: با توجه به مشکلات نقدینگی و کمبود اعتبارات و وجود چالش‌هایی از این دست در کشور، عملکرد دولت و وزارت بهداشت و درمان در حوزه سلامت تا این جای کار آنچنان که باید مطلوب نبوده اما حق مردم از لحاظ ارائه خدمات بیشتر از این‌ها است.

نماینده مردم رودبار در مجلس افزود: البته با تمام مشکلاتی که وجود دارد معتقدم وضعیت بهداشت و درمان و نحوه خدمات‌رسانی به بیماران چه در بیمارستان‌های دولتی کشور و چه در مراکز درمانی خصوصی در چندسال اخیر شاهد پیشرفت خوبی بوده و به نوعی بهبود پیدا کرده است.

وی تیم وزارت بهداشت را کارآمد خواند و گفت: تمام تلاش این است که خدمات بهتری به مردم ارائه شود و این قدرت و کارآمدی لازم نیز در مجموعه بهداشت و درمان دیده می‌شود که انتظار می‌رود با تامین اعتبارات پایدار و جلوگیری از هزینه‌های اضافی در بخش‌های مختلف، چالش‌های موجود را برطرف کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: توزیع عدالت‌محور امکانات و پزشکان متخصص در کلانشهرها و در مناطق محروم از جمله مواردی است که وزارت بهداشت و درمان باید نسبت به ساماندهی آن بیشتر بکوشد تا شاهد توزیع عادلانه امکانات درمانی در سراسر کشور و برای همه اقشار باشیم.

انتهای پیام/تسنیم