مبارزه با موادمخدر به‌ عنوان اولویت در دستور کار دولت قرار دارد
مبارزه با موادمخدر به‌ عنوان اولویت در دستور کار دولت قرار دارد

دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان گفت: مبارزه با موادمخدر از سال ۹۴ به‌ عنوان اولویت در دستور کار دولت قرار گرفت.

به گزارش سرویس اجتماعی اندیشه گیلان، محمدحسین شاهکویی پیش از ظهر امروز در همایش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اعتیاد در سالن دکتر رحمدل مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت اظهار داشت: مواد مخدر به‌ عنوان یک شوک در هزاره سوم تمام کشورها را درگیر کرده است.

وی با بیان اینکه حدود یک قرن است که جهانیان درگیر مبارزه با مواد مخدر هستند بیان کرد: امروزه با نگاهی اجمالی به عملکرد کشورها در مبارزه با مواد مخدر می‌توان گفت ایران در صف مقدم مبارزه با مواد مخدر است.

دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با اشاره به اینکه کشور ایران ۳ هزار و ۷۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر داده است عنوان کرد: ایران کشوری است که به‌ تنهایی در منطقه در راه مبارزه با مواد مخدر گام برمی‌دارد.

شاهکویی با بیان اینکه کشور افغانستان امروزه ۸۴ درصد تریاک دنیا را تامین می‌کند تشریح کرد: پس از ورود ناتو به سرکردگی آمریکا، سطح زیرکشت خشخاش و شاهدانه در این کشور بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه سطح زیرکشت خشخاش و شاهدانه در کشور افغانستان در سال ۹۵ به ۲۰۱ هزار هکتار رسیده است اعلام کرد: افغانستان به دومین تولیدکننده خشخاش و شاهدانه در دنیا تبدیل شده است.

دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با اشاره به مرزهای مشترک کشورهای ایران و افغانستان که به طول هزار و ۲۰۰ کیلومتر است تشریح کرد: ناتو با ورود به افغانستان پس از ناامیدی از فروپاشیدن نظام سیاسی ایران به‌ دنبال نابودی نظام اجتماعی و خانواده‌ها است.

شاهکویی با بیان اینکه از سال ۷۶ تا سال ۹۵ ماده مخدر تریاک در کشور افغانستان رشد ۷۱ درصدی داشته است تاکید کرد: مبارزه با موادمخدر از سال ۹۴ به‌ عنوان اولویت در دستور کار دولت قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه رشد اعتیاد در سال‌های اخیر مهار شده است یادآور شد: در ۱۰ سال اخیر تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر ۱۹ درصد افزایش یافته و در ۴ سال اخیر این رشد کنترل شده و افزایشی نداشته است.

دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان روانگردان‌ها و مواد مخدر را یک ابزار سیاسی و اقتصادی برای ابرقدرت‌ها عنوان کرد و افزود: کشورهای سلطه‌گر از مواد مخدر برای نفوذ و سلطه بر کشورهای مستقلی مانند ایران استقاده می‌کنند.

شاهکویی با بیان اینکه سود حاصل از فروش مواد مخدر سالانه هزار و ۴۰۰ تا هزار و ۶۰۰ میلیون دلار است گفت: ۱۰ میلیون قاچاقچی حرفه‌ای در دنیا این مواد را توزیع می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۶۴ درصد معتادان کشور متاهل هستند و ۷ میلیون نفر از ایرانیان به‌ طور مستقیم به مصرف مواد روی می‌آورند گفت: ۲۰ درصد از معتادان جامعه افراد تحصیل کرده هستند.

این مسوول با بیان اینکه تنها آموزش، درمان و مبارزه با قاچاقچیان مواد کافی نیست خاطرنشان کرد: در مبارزه با مواد مخدر باید مهارت نه گفتن در افراد به‌ویژه جوانان تقویت شود.

دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با بیان اینکه فروپاشی نظام خانواده‌های ایرانی هدف اصلی دشمنان است افزود: مدارس و دانشگاه‌ها هدف اصلی توزیع‌کنندگان مواد مخدر هستند.

وی با اشاره به اینکه ۳۲ درصد از معتادان، افراد شاغل در محیط‌های صنعتی و آموزشی هستند بیان داشت: به‌طور میانگین هر روز یک نوع از مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان در دنیا تولید می‌شود.

شاهکویی با اشاره به ارتباط تروریست‌های منطقه با قاچاق مواد مخدر در کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: تروریست‌ها با فروش مواد مخدر بخشی از هزینه‌های خرید سلاح و آذوقه خود را تامین می‌کنند.

دبیر ستاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با تاکید بر اینکه سن مصرف موادمخدر کاهش یافته است متذکر شد: مضرات مصرف مواد مخدر در مدارس سطح کشور برای دانش‌آموزان بازگو می‌شود.

وی مبارزه با مواد مخدر را یک وظیفه همگانی بیان کرد و گفت: تمام خانواده‌ها باید یاری‌رسان دولت و دستگاه‌های اجرایی در زمینه مبارزه با مواد مخدر باشند تا مضرات مواد هر چه کمتر به جوانان آسیب برساند.

انتهای پیام/