مردم ایران اجازه نمی‌دهند پرچمی را که امام(ره) برافراشته بر زمین بماند/مرام روحانیت سکوت دربرابر سند ۲۰۳۰ نیست
مردم ایران اجازه نمی‌دهند پرچمی را که امام(ره) برافراشته بر زمین بماند/مرام روحانیت سکوت دربرابر سند ۲۰۳۰ نیست

آیت‌الله سید احمد خاتمی با اشاره به اینکه همدلی و اتحاد آرمان امام(ره) و آرمان مقام معظم رهبری است گفت: اگر از عزاداران امام خمینی(ره) علت حضور خود را بپرسید خواهند گفت اجازه نمی‌دهیم پرچمی که امام (ره) برافراشته است بر روی زمین بماند.

به گزارش اندیشه گیلان، آیت‌الله سید احمد خاتمی در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در مصلای رشت ضمن دعوت به تقوای الهی و گرامیداشت یاد و خاطره امام(ره) و با بیان اینکه تمام عزت ایران از تصدق سر امام خمینی(ره) است اظهار داشت: مسئولان انتظار نداشته باشند جایی اشتباهی صورت گیرد و ما سکوت کنیم و در مرام روحانیت سکوت دربرابر اشتباهاتی همچون سند ۲۰۳۰ نیست.

وی با اشاره به اینکه ما در طول تاریخ معاصر و پس از دوران غیبت مفسران و علمای بسیاری داشتیم تصریح کرد: علمای اسلام در طول تاریخ، مجاهدت‌هایی در عرصه تاریخ، فقه، اصول و تفسیر داشته‌اند و امام خمینی (ره) کسی بود، جمیع خوبی‌های عالمان تاریخ اسلام را داراست که بررسی هر یک از ابعاد شخصیتی امام خمینی (ره) گویای انسان تمام‌عیار است و امام خمینی (ره) هر آنچه خوبان داشتند باهم داشتند و امام شخصیت جامع داشتند و جامعیت ایشان منحصربه‌فرد بود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه در ۲۸ سالگرد ارتحال امام(ره) این مجلس همواره باشکوه برگزار شده است بیان کرد: این مجلس با شکوه نشان دهنده وحدت ملی ما است.

وی با تاکید بر اینکه هم‌دلی و اتحاد، آرمان امام (ره) و آرمان مقام معظم رهبری است بیان داشت: اگر از تک تک عزاداران امام خمینی(ره) علت حضور خود را بپرسید خواهند گفت اجازه نمی‌دهیم پرچمی که امام(ره) برافراشته است بر روی زمین بماند.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ماه رمضان ۱۰ ختم قرآن برگزار می‌کرد افزود: آراستگی به فضائل اخلاقی و تعبد به مستحبات و ترک محرمات در امام خمینی (ره) موج می‌زد و سیر سلوک الهی به‌جز انجام واجبات و ترک محرمات امکان‌پذیر نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در عرصه فقاهت بزرگانی چون علامه حلی داریم عنوان داشت: ایشان هزار جلد کتاب نوشته‌اند بنابراین لازم است بزرگان خود را به تمامی دنیا معرفی کنیم.

خاتمی با اشاره به اینکه بزرگانی چون شیخ مفید و شیخ طوسی داریم که علاوه بر فقیه، مفسر نیز هستند خاطرنشان کرد: در بین همه علما آنچه همه داشتند، امام (ره) همه ویژگی‌ها را یک‌جا داشت و از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار بود.

امام جمعه موقت تهران امام خمینی(ره) را فردی جامع عنوان کرد و افزود: جامعیت امام، جامعیت منحصر به فردی بود و سراغ نداریم شخصیتی علمی مانند امام(ره) که تبلور آمال یک ملت شده باشد و مردم یک‌جا تمام آرزوهای خود را در امام می‌دیدند.

وی با اشاره به اینکه موقع سخنرانی امام راحل فضای خالی وجود نداشت بیان کرد: موقع تشییع پیکر امام(ره) میلیون‌ها نفر در مراسم خاکسپاری ایشان شرکت کردند و تاکنون سابقه نداشته شخصیتی تبلورآمال ملت شده باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام خمینی (ره)، ولایت فقیه را تبیین کرد اذعان داشت: امام (ره) معمار ولایت فقیه شد و نمونه دیگری چون او نداریم.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه در طول تاریخ بزرگان زیادی داشتیم ابزار داشت: بزرگی مانند امام خمینی (ره) که حکومت اختصاصی اسلامی تشکیل دهد تنها منحصر به امام (ره) است.

خاتمی آراستگی به فضائل اخلاقی را از دیگری ویژگی‌های امام (ره) عنوان کرد و گفت: ماه رمضان ده ختم قرآن برگزار می‌کرد و ملاقات‌ها را منحل می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) تا آخر عمر خویش در هیچ جلسه‌ای از خودش تعریف نکرد تصریح کرد: امام (ره) از مردم و رزمندگان تجلیل می‌کرد و آراستگی به فضائل اخلاقی و عمل به واجبات و دوری از محرمات از ویژگی‌های بارز او بود.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: همسر امام خمینی(ره) می‌گوید “امام همواره به انجام واجبات و دوری از محرمات تاکید می‌کرد” تا این حد که روز جمعه ناخن‌هایش را کوتاه می‌کرد.

خاتمی با بیان اینکه امام خمینی(ره) قدرت مردم را باور داشت تاکید کرد: ایشان قبل و بعد از انقلاب باور داشتتند مردم باید سر صحنه بیایند و قبل از انقلاب اعتقادی به جنگ مسلحانه علیه نظام شاهنشاهی نداشت.

وی با اشاره به اینکه امام ۸ ماه در زمان پهلوی زندانی شده بود گفت: یکی از مبارزان در خاطرات خود نوشته است هنگامی که به ملاقات امام آمده بودیم و از امام تعیین تکلیف خواستیم، امام (ره) سخنی از مبارزه مسلحانه نگفت و می‌گفت جنایات رژیم شاه را با اکثریت افراد افشاگری کنید.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه دوران بنی‌صدر دوران تلخی در کشور ما بود خاطرنشان کرد: اطرافیان بنی‌صدر به شهید بهشتی و علمای دیگر توهین می‌کردند و امام(ره) هیئتی برای بررسی اقدامات بنی‌صدر تشکیل داد.

خاتمی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) بت زمانه را شکست بیان داشت: یازده میلیون نفری که به بنی‌صدر رای داده بودند به این نتیجه رسیدند بت زمانه شکسته شود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز مردم را باور داشته و دارند تاکید کرد: مقام معظم رهبری در فتنه ۸۸ از رای مردم دفاع کردند و وقتی خاتمی در سال ۷۶ رای آورد رای مردم را پذیرفتند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه کتابی درباره فرمایشات امام خمین (ره) درباره وحدت چاپ شده است اذعان داشت: همه ما سوار یک کشتی هستیم و اگر قسمتی آسیب ببیند همه آسیب می‌بینند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه نخستین روز انتخاب ترامپ، او ناتو عربی را شروع کرد اذعان داشت: سی و هشت سال است این ناتو عربی بوده ولی تاکنون هیچ غلطی نکرده و نخواهند کرد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه درگیری نیروهای انقلاب جز  آسیب چیز دیگری ندارد اعلام داشت: همه جای دنیا بعد از انتخابات پرونده انتخابات بسته می‌شود.

خاتمی گفت: خط قرمز من ولایت فقیه است و برای ولایت سر خود را می‌دهم اما رسانه‌های بیگانه می‌خواهند من را جزو اپوزوسیون معرفی کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اسلام و ارزش‌های اسلامی رکن نظام اسلامی است مطرح کرد: امام (ره) فرمود تمام مقصد ما مکتب ما است و حکومت ماموریت دارد در حد توان خود به اجرای دین بپردازد.

وی با اشاره به اینکه هر کسی نمی‌تواند بگوید محور وحدت است اذعان داشت: محور وحدت مقام معظم رهبری هستند و حمایت از مواضع ایشان ولایت‌مداری است و هیچ کسی با هویت شخصی محور وحدت نیست.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهار داشت: ایشان مردم را پیروز انقلاب معرفی کردند و هر رای که در صندوق ریخته شد رای آری به نظام جمهوری اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برنده و بازنده انتخابات نباید مغرور و مایوس شوند اظهار داشت: کسانی که رای آوردند و نیاوردند در درون نظام و متعلق به نظام هستند.

وی انتخابات را جشن مردم سالاری دینی دانست و افزود: در طول سی و هشت سال مردم بیش از ۳۵ بار پای صندوق رای آمدند و این مایه افتخار است و کشورهای عربی که به ساز آمریکا می‌رقصند مقوله انتخابات برای آن‌ها ناآشنا است.

وی با تأکید بر اینکه مرام روحانیت سکوت در برابر اشتباهات نیست گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که اجازه اجرای سند ۲۰۳۰ را نمی‌دهم و آیت‌الله‌العظمی مکارم و آیت‌الله عظمی نوری همدانی نیز این سند را خطرناک خواندند و اگر شما قانونی صحبت می‌کنید ولی‌فقیه و اگر تابع حوزه هستید دو مرجع فرمودند که این سند با اساس اسلام تضاد دارد.

خاتمی با بیان اینکه اگر در یک مورد، حوزه احساس کرد دین در حال آسیب است سکوت خلاف شرع است خاطرنشان کرد: در زمینه سند ۲۰۳۰، آقایان تجدید نظر کنند و تحمل نقد را داشته باشند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به فرمایش پیروز انتخابات مردم هستند رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: انتخابات به معنی واقعی کلمه جشن مردم‌سالاری دینی است و این یعنی پس از ۳۸ سال از انقلاب و برگزاری ۳۵ انتخابات در کشور مردم پای صندوق رأی آمده‌اند و این یعنی مردم همچنان خود را صاحب اصلی انقلاب و نظام می‌دانند برخلاف گذشته که ساواک اسامی را برای نخست‌وزیر می‌نوشت و برای مردم تصمیم‌گیری می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه برندگان و بازندگان انتخابات نباید جشن بزرگ انتخابات را تلخ کنند اظهار داشت: مگر می‌شود انتخاباتی به این بزرگی برگزار شود و حاشیه‌ای نداشته باشد و قانون شورای نگهبان را فصل الخطاب انتخابات معرفی کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه تخلفات انتخابات به‌گونه‌ای نیست که اصل انتخابات زیر سوال ببرد افزود: فاصله رای بین ۱۶ میلیون تا رای ۲۳ میلیون فاصله کمی نیست بنابراین هیچ تردیدی در سلامت اصل انتخابات و اینکه رئیس جمهور منتخب، منتخب مردم است وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قرار نیست چهار سال با هم دعوا داشته باشیم بیان داشت: من با وزیر کشور رفاقت دیرینه دارم و متوجه هستم اجرای چنین انتخابات گسترده‌ای جای تشکر و قدردانی دارد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه باید در رابطه با نظام درست رفتار کنیم تاکید کرد: وحدت با شعار محقق نمی‌شود و تنها با عمل است و اینکه بگوییم دولتی‌ها دین ندارند نامربوط است و دولتی‌ها جزو مردم و از متن مردم هستند.

خاتمی با بیان اینکه حجم عظیمی از خانواده‌های شهدا را دولتمردان تشکیل می‌دهند ابراز داشت: دولتی‌ها هم نیز سعه صدر داشته باشند زیرا تمام کسانی که از ولایت دم می‌زنند از خودتان هستند.

وی خطاب به هوادران حجت‌الاسلام رئیسی گفت: منتخب مردم منتخب شما و رئیس جمهور است و به هواداران رئیس جمهور نیز می‌گویم ۱۶ میلیون عدد کمی نیست و آن‌ها را برادر خود بدانید و طوری عمل نشود که حساسیت ایجاد شود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه این انتخابات با حضور بیش از ۴۱ میلیون نفر مایه مباهات نظام انقلاب اسلامی است خاطرنشان کرد: برای رضای خدا و احیای آرمان‌های شهدا باید تمام اختلاف تمام شود.

انتهای پیام/