مردم به دولت تدبیر و امید اعتماد کردند و ما باید هنر خودمان را نشان دهیم/ایران در افق ۱۴۰۴ باید یک کشور توسعه یافته باشد
مردم به دولت تدبیر و امید اعتماد کردند و ما باید هنر خودمان را نشان دهیم/ایران در افق ۱۴۰۴ باید یک کشور توسعه یافته باشد

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه شرایط کشور به گونه ای است که وابستگی به نفت کاهش پیدا نکرده است گفت: مردم به دولت تدبیر و امید اعتماد کردند لذا باید هنر خودمان را نشان دهیم.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه گیلان، محمدباقر نوبخت ظهر امروز در نشست شورای برنامه‌ریزی گیلان در سالن غدیر استانداری اظهار داشت: مشکلات استان‌های شمالی باید حل شود.

وی با اشاره به وجود حجم بالایی از معضلات و مشکلات در سطح کشور، تصریح کرد: باید قوای مقننه و قضائیه در کنار قوه مجریه به حل مشکلات باقی مانده بپردازند.

نوبخت با بیان اینکه چشم امید مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران است تا مشکلاتشان حل شود افزود: صرفا بیان دردها چیزی را حل نمی کند، مگر اینکه با تدبیر اقدامات بایسته صورت گیرد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی مشکلات مردم حل شود افزود: منابع نفتی که اکنون در اختیار دولت، مردم و مجلس هست به نصف تقلیل پیداکرده است.

وی با اشاره به اینکه شرایط کشور به گونه ای است که هنوز وابستگی به نفت کاهش پیدا نکرده است گفت: مردم به دولت تدبیر و امید اعتماد کردند لذا باید هنر خودمان را نشان دهیم.

نوبخت با تاکید براینکه با کاهش سهم نفت از منابع از ۴۱ درصد به ۲۶ درصد، به دنبال جایگزین کردن سرمایه گذاری خارجی(فاینانس) و مالیات ها هستیم تصریح کرد: کاهش نفت و مقدار منابع نفتی که در بودجه به آن عمل شده در حد ۲۴ میلیارد دلار بوده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه هم‌اکنون ایران روزانه به‌ صورت متوسط دو میلیون و ۶۳۸ بشکه نفت صادر می‌کند گفت: با تقلیل قیمت هر بشکه نفت به نیمی از آن عددی که درگذشته بوده منابع مالی کشور تأمین می‌شود.

سخنگوی دولت از روند کلنگ زنی و شروع پروژه‌های عمرانی در کشور درگذشته انتقاد کرد و خاطرنشان کرد: الا ماشاءالله در دولت‌های ماضی پروژه‌های کلنگ خورده و نیمه کار در کشور وجود دارد که طبق آخرین گزارشات ۶۶ هزار پروژه نیمه‌تمام و کلنگ خورده در دست ما مانده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته از ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بودجه مبلغ ۲۸۳ هزار میلیارد تومان تحقق پیدا کرد که معادل ۹۶ درصد است تصریح کرد: کل منابع دولت برای طرح های عمرانی سال ۹۲، ۲۲ هزار میلیارد تومان بود که سال گذشته به ۴۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور تاکید کرد: بودجه جاری سال ۹۲ از ۱۲۰ میلیارد تومان به ۲۰۵ میلیارد تومان افزایش یافت که نشان دهنده رشد بودجه عمرانی به جای بودجه جاری است.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه پرداختی های خرید تضمینی گندم از امروز آغاز می شود و پرداخت بدهی گندم کاران تا ۲۵ آبان ادامه دارد گفت: ۶۶ هزار پروژه کلنگ زده شده روی دست دولت مانده بود و طی ۶ ماهه نخست امسال بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان سود اوراق سال گذشته را پرداخت کردیم.

نوبخت از افتتاح راه‌آهن قزوین رشت تا پایان سال ۹۶ خبر داد و گفت: همه باید کمک کنند تا ریل‌گذاری راه‌آهن تسریع شود و نمایندگان مجلس و مدیران شهرستان‌ها نیز باید در راستای استملاک و آزادسازی مسیرهای ریل تلاش‌های مضاعف داشته باشند.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه بزرگ‌ترین پروژه ریلی کشور هم‌اکنون در مسیر قزوین رشت در حال رقم خوردن است، گفت: هیچ‌یک از همکاران ما در دولت مانع از تسریع احداث راه‌آهن نیستند و همه بر تعجیل در ساخت آن اهتمام و انسجام دارند.

وی بابیان اینکه سهم وزارت راه و شهرسازی سال گذشته از خزانه ۱۱۴ درصد بوده است تصریح کرد: معدل دریافت اعتبارات وزارت راه و شهرسازی از دولت در سال گذشته ۱۱۴ درصد است و افزایش تخصیص داشته است.

نوبخت از تحقق ۲۹۶ درصدی درآمدها و طرح‌های عمرانی در کشور خبر داد و گفت: انتقادات در خصوص تحقق بودجه عمرانی کشور بسیار زیاد است اما بازگشایی آزادراه منجیل گواه بر تحقق درآمدها هستند.

وی با انتقاد از اعلام موضع برخی از نمایندگان گیلان و غیرمنصفانه برخورد کردن در رابطه با تخصیص منابع کشور گفت: قرار نیست اعتباری که برای گیلان گذاشته می‌شود موردنقد نمایندگان و مسئولین سایر استان‌ها قرار بگیرد چون گیلان هم سهمی از اعتبارات ملی دارد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اعلام اینکه پول و منابع مالی کم است اما باید به عدالت توزیع شود، افزود: کسانی که گزارش‌های ما را قبول ندارند از خزانه و یا وزارت راه سؤال کنند که چقدر از منابع کشور در حوزه وزارت راه و شهرسازی هزینه شده است.

انتهای پیام/