مردم خروج از رکود اقتصادی را در زندگی خود حس نکرده‌اند
مردم خروج از رکود اقتصادی را در زندگی خود حس نکرده‌اند

به گزارش اندیشه گیلان، محمدباقر نوبخت ظهر امروز در نشست با مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی در رشت اظهار داشت:  اقدامات دولت یازدهم در دستیابی به رشد بالای اقتصادی ناتمام مانده است‌. معاون رئیس جمهور با بیان اینکه هدف‌گیری دولت این بود که کشور به جایگاه اول علم و اقتصاد منطقه برسد، عنوان داشت: دولت دوازدهم […]

به گزارش اندیشه گیلان، محمدباقر نوبخت ظهر امروز در نشست با مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی در رشت اظهار داشت:  اقدامات دولت یازدهم در دستیابی به رشد بالای اقتصادی ناتمام مانده است‌.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه هدف‌گیری دولت این بود که کشور به جایگاه اول علم و اقتصاد منطقه برسد، عنوان داشت: دولت دوازدهم این مسئولیت را عهده‌دار شده است.

وی رسیدن نرخ منفی رشد اقتصادی به عدد مثبت دورقمی را یک آرمان خواند و افزود: برنامه خروج از رکود به‌نسبت موفقیت آمیز بوده اما کافی نبوده است و مردم خروج از رکود اقتصادی را در زندگی خود حس نکرده‌اند.

نوبخت با اشاره به اینکه جمعیت دارای سن بالای ۱۰ سال در محاسبات آماری کشور جزء جمعیت در سن کار کشور محاسبه می‌شوند، افزود: افراد در سن کار به دو دسته جویای کار و جمعیتی که جویای کار نیستند تقسیم‌ می‌شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، جمعیتی را که به‌دنبال کار می‌گردند جمعیت فعال خواند و اعلام داشت: افرادی که کار پیدا می‌کنند به جمعیت شاغل و افرادی که کار پیدا نمی‌کنند به جمعیت بی‌کار اضافه می‌شوند.

معاون رئیس جمهور با ابراز اینکه از تقسیم جمعیت بیکار کشور به جمعیت فعال، نرخ بیکاری محاسبه می‌شود اظهار داشت: در سال گذشته ۹۲۰ هزار نفر جمعیت فعال وارد بازار کار شد که ۷۰۳ هزار نفر شاغل شدند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه از سال گذشته ۲۱۷ هزار نفر  بیکار مانده‌اند خاطرنشان کرد: ایجاد فرصت اشتغال به‌گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که جمعیت بیکار سال‌های قبل را پوشش دهد.

وی با اعلام اینکه برای ایجاد ۹۵۵ هزار فرصت شغلی بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است، گفت: این حجم از سرمایه‌گذاری بیش از دو برابر سرمایه‌گذاری در سال گذشته است و دولت کار سختی در این باره در پیش دارد.

معاون رئیس جمهور با تأکید بر اینکه برنامه تأمین این میزان از سرمایه تهیه شده است، ابراز داشت: بانک‌ها، شرکت صندوق توسعه ملی، بخش خصوصی و منابع خارجی در راستای تأمین این منابع اقدام می‌کنند.

وی راه‌آهن رشت ــ قزوین را در عبور و مرور گردشگران و پررونق شدن بازار کسب و کار گیلان مؤثر بیان کرد و افزود: پس از تولید قاب‌های فولادی در کارخانه اکسین استان خوزستان، راه‌آهن رشت ــ قزوین افتتاح می‌شود.

انتهای پیام/*