موضوعاتی را که هر یک از نمایندگان گیلان مطرح کردند + تصاویر
موضوعاتی را که هر یک از نمایندگان گیلان مطرح کردند + تصاویر

نمایندگان مردم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نبود فکر درست اشتغال‌زایی حلقه مفقوده مشکلات موجود کشور است، تاکید کردند: باید بحران اشتغال جوانان را دریابیم.

به گزارش اندیشه گیلان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی افتخاری ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان گیلان اظهار داشت: توسعه اقتصادی گیلان توسعه همه شهرها را به‌همراه دارد و اگر هم‌دلی و هم‌زبانی بین نمایندگان باشد همه از توسعه بهره می‌برند.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید بحران اشتغال جوانان را دریابیم ابراز داشت: نبود فکر درست اشتغال‌زایی حلقه مفقوده مشکلات موجود در کشور است.

سواحل استان گیلان متولی ندارد

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: با توجه به موقعیت جغرافیایی گیلان باید به کشاورزی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

مهرداد لاهوتی با اشاره به اینکه تعرفه ابریشم در سال ۸۱ حدود ۵۱ درصد بود بیان کرد: تعرفه ابریشم اکنون ۱۵ درصد شده و همچنین در برنج و چای اقدامات خوبی در گیلان انجام شده است.

وی تصریح کرد: مطابق قانون ششم توسعه برای حل مشکل پسماند، دولت باید با کمک بخش خصوصی معضل را حل کند و حتماً باید برای بخش خصوصی نرخ تضمینی مناسب مصوب کنیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گیلان ۲۹۰ کیلومتر ساحل دارد خاطرنشان کرد: سواحل گیلان متولی ندارد و در قانون برنامه پنجم توسعه مصوب کردیم سازمان عمران و سواحل تشکیل شود.

 احداث کنارگذر انزلی ۱۷ سال طول کشیده است

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: تالاب انزلی وضعیت خوبی ندارد و سالانه ۵۰۰ هزار تن رسوب به تالاب انزلی وارد می‌شود.

حسن خسته‌بند با تاکید بر اینکه تالاب انزلی تنها مربوط به گیلان و ایران نیست گفت: این تالاب مربوط به جامعه جهانی است و سالانه ۴۰ میلیون مسافر به گیلان می‌آیند که ۹۰ درصد آن‌ها به انزلی ورود می‌کنند.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احداث کنارگذر انزلی ۱۷ سال طول کشیده است تصریح کرد: این کنارگذر متعلق به کل کشور است و باید هرچه سریع‌تر راه اندازی شود.

اسد الله عباسی بر موضوعات راه آهن، جاده سازی، سد سازی، گردشگری، پسماند و کشاورزی تاکید کرد

در ابتدای این نشست اسدالله عباسی رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به نشست اخیر اعضای مجمع با دکتر لاریجانی رئیس مجلس گفت: در این نشست با تلاش و دقت نظر دکتر لاریجانی مصوبات خوبی در حوزه‌های مختلف استان گیلان از جمله خودکفایی در حوزه تولید محصول برنج، پروژه راه آهن قزوین- رشت- انزلی- آستارا، پروژه‌های جاده سازی استان، پروژه‌های بازیافت پسماند و زباله، پروژه‌های گردشگری و توسعه پروژه‌های سدسازی در منطقه صورت گرفت که امیدوارم این پروژه‌ها در اسرع وقت عملیاتی و محقق شود.

منوچهر جمالی بر پروژه های پتروشیمی تاکید کرد / بحران کم آبی عامل مهاجرت به گیلان می شود

همچنین جمالی نماینده مردم رودبار گفت: با توجه به تشدید بحران کم آبی در کشور در آینده باید شاهد مهاجرت مردم از استان‌های دیگر به استان گیلان باشیم حال مسئولان باید در جهت اختصاص اعتبارات لازم در این حوزه اقدام کنند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه در شرایط کنونی موضوع پروژه‌های پتروشیمی در سطح استان گیلان به تدریج در حال خارج شدن از اولویت اصلی است که باید توجه لازم از سوی مسئولان صورت گیرد.

محمدحسین قربانی بر پروژه های آبیاری تحت فشار و تخصیص اعتبار به گیلان تاکید کرد

در این نشست همچنین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه با بیان اینکه متأسفانه رشد اقتصادی در استان گیلان بسیار پایین است، گفت: قطعاً یکی از مسائل مهم توسعه پروژه‌های آبیاری تحت فشار است البته در دو سال گذشته بودجه ۵۰۰ میلیون دلاری برای اجرای این پروژه‌ها اختصاص داده شد اما استان گیلان نتوانست از این اعتبارات استفاده کند.

ذبیح الله نیکفر از جنگل ها و چای ایرانی دفاع کرد

همچنین در نشست رئیس مجلس با اعضای شورای اداری استان گیلان نیکفر نماینده مردم لاهیجان در مجلس گفت: خوشبختانه وضعیت صنعت چای نسبت به گذشته بهتر شده اما هنوز شاهد مصرف چای خارجی در ادارات دولتی هستیم. همچنین با وجود مصوبه مجلس در برنامه ششم برای منع استفاده از جنگل‌ها شاهد هستیم که جنگل‌ها هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محمود شکری از عدم اجرای قانون بودجه ۹۶ برای گیلان انتقاد کرد / چرا پروژه ها متوقف شده است؟

در این نشست همچنین محمود شکری نماینده مردم تالش و رضوانشهر در مجلس با بیان اینکه متأسفانه هنوز قانون بودجه سال ۹۶ برای استان گیلان اجرایی نشده است، گفت: تاکنون حتی یک ریال از اعتبارات عمرانی سال جاری به استان داده نشده که باید این مسئله مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: اخیراً نوبخت در نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کرده که ۹۶ درصد از درآمد سال ۹۵ محقق شده حال این سوال پیش می‌آید که با وجود این مسئله چرا بیش از ۸۰ درصد پروژه‌های استان گیلان متوقف شده است.

کاظم دلخوش خواستار انتقال فرودگاه به منطقه آزاد شد / شعرخوانی دلخوش برای لاریجانی…

همچنین در این نشست سید کاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مسائل و دغدغه‌های ما در عرصه منطقه‌ای انتقال فرودگاه رشت به محدوده منطقه آزاد است که امیدوارم در این عرصه از سوی دولت کمک‌های لازم صورت گیرد. همچنین افزایش پروازهای استانی باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

دلخوش اباتری در پایان صحبت‌های خود خطاب به دکتر لاریجانی اشعاری با این محتوا بیان کرد:

هم صاحب نام و صاحب عنوان است/ هم اینکه سرآمد همه خوبان است

این مرد علاوه بر رئیس مجلس/ از چهره ماندگار این دوران است

وی همچنین گفت:

همین که یاد ما هستی دمت گرم/ همین که بامرم هستی دمت گرم

در این دنیا که بعضی بی‌وفایند/ همین که باوفا هستی دمت گرم.

انتهای پیام/