همایش “در امتداد ظلم” در دانشگاه آزاد رشت برگزار شد
همایش “در امتداد ظلم” در دانشگاه آزاد رشت برگزار شد

همایش “در امتداد ظلم” با موضوع بررسی دخالت‌های آمریکا در رخداد‌های دانشجویی سال‌های ۷۸ و ۸۸ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه‌گیلان، همایش “در امتداد ظلم” با موضوع بررسی دخالت‌های آمریکا در رخدادهای دانشجویی سال‌های ۷۸ و ۸۸، عصر امروز در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی رشت برگزار شد.

عمران علیزاده عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت در این مراسم با اشاره به نقش و جایگاه دانشگاه در جامعه اظهار داشت: دانشگاه آینه تمام نمای تفکر و اعمال جامعه است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه‌های گیلان با اشاره به وقایع دانشگاه تهران در ۱۶ آذر سال ۳۲ خاطرنشان کرد: سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد سبب اعتراض دانشجویان و روحانیت شد.

علیزاده با تاکید بر اینکه دولت وقت ایران پاسخ اعتراض به حق دانشجویان را با گلوله داد تصریح کرد: وقایع ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ نشان داد که دانشگاه زنده است چون ملت ایران زنده هستند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار، دانشگاهیان بیشترین واکنش را نسبت به ‌قراردادهای بین‌المللی داشته‌اند گفت: دانشگاهیان همواره دربرابر قراردادهای بین‌المللی واکنش نشان دادند که نمونه آن را در مسئله برجام دیدیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت با اشاره به وقایع سال ۷۸ و ۸۸ و همچنین تبیین اختلافات آن‌ها افزود: وقایع سال ۷۸ از داخل دانشگاه آغاز و به خارج آن کشیده شد اما در سال ۸۸ بحران‌های خارج دانشگاه به داخل آن رسوخ پیداکرد.

علیزاده با بیان اینکه هم وقایع سال ۷۸ و هم وقایع سال ۸۸ با محوریت انتخابات ریاست جمهوری پیش آمد تاکید کرد: ماهیت کلی این دو واقعه مهم دانشگاهی با یکدیگر متفاوت است.

وی با بیان اینکه مدیریت وقایع دانشگاه در سال ۸۸ را مدیون مدیریت خوب دانشگاهی کشور در سال ۸۸ هستیم افزود: فضای جامعه در سال ۸۸ به‌قدری ملتهب بود که دانشگاه برای جوانان امن‌تر از جامعه بود.

استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی رشت با اشاره به هوشیاری امروز دانشگاهیان اظهار داشت: امروز دانشجویان ما به‌خوبی متوجه شدند که دانشجو نباید خود را برای منافع سیاسی دیگران هزینه کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت با اعلام اینکه ایران دموکرات‌ترین و مردم سالارترین کشور غرب آسیا است گفت: انتخابات مردم‌سالارانه ایران همواره مورد توجه دشمنان نظام اسلامی بوده است تا از آن به‌عنوان یک عامل ضد امنیتی استفاده کنند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد رشت با تاکید بر اینکه در نظام اسلامی هیچ‌کس مخالف اظهار نظر و انتفاد دانشجویان نیست خاطرنشان کرد: دانشجویان همواره می‌توانند نظرات خود را بیان کنند.

علیزاده با اشاره به خصوصیات یک دولت متدین و حزب اللهی اصیل اظهار داشت: دولتی که فقط تیپ حزب‌اللهی و انقلابی داشته باشد دولت انقلابی و حزب اللهی نیست.

وی ابراز داشت: معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات با تحریک دانشجویان سبب ایجاد فتنه شد و به عقیده من امروز او از معاندان نظام اسلامی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد رشت خاطرنشان کرد : اساس سیاست‌گذاری‌های دولت آمریکا هژمونی است اما در ایران هیچگاه تلاش نشده است با مدیریت هژمونی دانشگاه‌ها را اداره کنند.

عیزاده با اشاره به شرایط پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از مستشاران خارجی فعال در حوزه علم و صنعت از ایران رفتند و از آن زمان متخصص‌پروری اولویت ایران شد.

علیزاده با تاکید بر ‌لزوم وجود سه اصل در دانشجویان تاکید کرد: دانشجویان همواره باید هویت ایرانی بودن تعهدمحور همراه تخصص، هویت اسلامی و هویت انقلابی خود را حفظ کنند.

داریوش سجادی روزنامه نگار و فعال سیاسی مقیم آمریکا نیز در همایش ضمن ارائه نکاتی از طریق ویدئو کنفرانس گفت: من در سال ۸۸ چهار هفته در ایران بودم و به‌دلیل مصاحبه‌ای علیه جنبش سبز با دشمنی معاندان نظام و سلطنت‌طلبان مواجه شدم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: من به‌دنبال اصولگرایی اصلاح طلبانه و اصلاح طلبی اصول‌گرایانه هستم تا تحت عنوان آن نظرات خود را بیان کنم.

انتهای پیام/تسنیم