واردات بی‌رویه برنج به کشور عدم هماهنگی بین وزارتخانه‌ها است
واردات بی‌رویه برنج به کشور عدم هماهنگی بین وزارتخانه‌ها است

عضو هیئت رئیسه مجلس در مورد واردات بی‌رویه برنج به کشور گفت: از دلایل مهمی که در واردات بی‌رویه برنج به کشور مطرح است عدم هماهنگی بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در مورد سیاست‌گذاری‌ها و تنظیم بازار بوده که تاکنون به شکلی ناهمگون پیش رفته است.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه‌گیلان، اسدلله عباسی در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: عدم عملکرد صحیح دولت در بخش کشاورزی، برنج و چای که جزء محصولات استراتژیک خطه شمال هستند را به‌سمت نابودی و اضمحلال کشانده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بنده طرح سئوال از وزیر جهاد کشاورزی در مورد وضعیت چای و برنج را در اولویت قرار داده‌ام و از وی به‌عنوان عالی‌ترین مقام در راس وزارتخانه می‌خواهم پاسخ‌های روشنی در این مورد ارائه دهد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس وضعیت صنعت چای را نگران کننده خواند و عنوان کرد: اوضاع چایکاران شمالی که بعضاً تنها از همین راه زندگی و امرار معاش می‌کنند بسیار ناخوشایند است و تاخیر و اطاله در پرداخت معوقات برای کشاورزان به یک عادت آزار دهنده برایشان تبدیل شده است.

عباسی ضعف‌های مدیریتی در بحث چای را تاسف آور دانست و افزود: معمولاً کشاورزان چایکار شمالی در این وقت از سال باید کارهای مربوط به بهزراعی باغات چای خود را انجام دهند اما وجود این ندانم‌کاری‌ها باعث از بین رفتن انگیزه کار و تلاش در بین کشاورزان شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: اهمال‌کاری از سوی دستگاه‌های اجرایی ذیربط و مسئولان مجموعه وزارت جهاد کشاورزی در خصوص چای باعث شده کشاورزان مانند گذشته رغبتی به حضور در مزارع و باغات خود نداشته باشند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس به مشکلات برنج کاران اشاره کرد و گفت: در بحث برنج، متاسفانه مشکلات ریشه ای تر از این ها است به طوری که کشاورزان قبل از اینکه نگران فروش و افت قیمت محصول خود باشند نگران تامین آب مورد نیاز برای کشت سال آتی هستند.

وی با اشاره به اینکه چنین شرایطی به هیچ عنوان شایسته مردم نیست بیان داشت: غفلت‌های بسیار زیادی در بخش‌های مختلف کشاورزی و به‌ویژه در خطه شمال در مورد برنج و چای در کشور در حال وقوع است که بسیار ناراحت‌کننده بوده و باید این رویه‌ها هرچه سریعتر اصلاح شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: درخواست نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی این است برای درک صحیح و واقعی تر از وضعیت کشاورزان شمالی، سفری به این منطقه داشته باشد و برای اطلاع از اوضاع آنان  تنها به اخبار رسانه‌ها و مکاتبات بسنده نکند.

عباسی در مورد واردات بی‌رویه برنج به کشور خاطرنشان کرد: از دلایل مهمی که در واردات بی‌رویه برنج به کشور مطرح است عدم هماهنگی بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در مورد سیاست‌گذاری‌ها و تنظیم بازار بوده که تاکنون به شکلی ناهمگون پیش رفته است.

عضو هیئت رئیسه مجلس در مورد واردات دیگر محصولات کشاورزی افزود: عدم هماهنگی بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها موجب شده در سایر محصولاتی که خود تولید‌کننده آن هستیم شاهد سیل واردات بی‌حساب و کتاب باشیم که البته در مورد سلامت آن‌ها نیز شبهات فراوانی وجود دارد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: بسیاری از محصولاتی که بدون ضابطه خاصی وارد کشور می‌شوند بدون قرنطینه وارد بازار مصرف شده که بعضاً هم استاندارد نیستند و از لحاظ سنوات تولید به‌نوعی سلامت مردم را به خطر می‌اندازند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: چای وارداتی و اسانس زده‌ای که هم اکنون وارد کشور می‌شود به‌هیچ عنوان سالم نیست زیرا به‌صورت فله‌ای و ناسالم به کشور آمده و سپس در بسته‌بندی‌های شیک و گول‌زننده وارد بازار مصرف شده‌اند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس ضمن هشدار به مردم افزود: انتظار از وزارتخانه‌هایی همچون وزارت بهداشت و درمان این است که به‌صورت جدی به این موضوع که با سلامت و جان مردم در ارتباط است ورود کرده و مانع از عرضه کالاهای غیر استاندارد در کشور شوند.

انتهای پیام/