وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟
وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

وام صد میلیونی بدون ضامن، امری است که در اغلب کشورها در حال اجرا است؛ به این‌گونه که با اتکا به اعتبار یک مشتری، به او وام پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیلداد، وام صد میلیونی بدون ضامن، امری است که در اغلب کشورها در حال اجرا است؛ به این‌گونه که با اتکا به اعتبار یک مشتری، به او وام پرداخت می‌شود.

این طرح در ایران از قبل هم دارای مصوبه بود و متأسفانه اجرایی نمی‌شد، ولی در دولت سیزدهم با توجه به اظهارات رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد، دستور بر اجرایی شدن آن گرفته شده است. قرار بر آن است در فاز نخست، کارکنان بخش دولتی و در کل حقوق‌بگیران اعم از دولتی یا خصوصی که دارای نامه کسر از حقوق هستند، شامل دریافت وام بدن ضامن شوند.

دریافت وام به این شکل است که صاحبان مشاغل آزاد نیز با توجه به کمبود اطلاعات لازم از کارنامه اعتباری آن‌ها و نیاز به تکمیل اطلاعات در فاز بعدی مشمول خواهند بود.

رتبه اعتباری یعنی رفتار مالی قبلی یک متقاضی وام که بانک بتواند با توجه به آن تا صد میلیون تومان بدون درخواست ضامن تسهیلات پرداخت کند و البته مبلغ وام براساس میزان اعتباری خواهد بود که فرد به دست آورده است و برای مابقی مبلغ درخواستی باید ضامن معرفی کند.

حال سوال اینجاست که آیا مقاومت بانک‌ها برای عدم پذیرش این موضوع، مانع از اجرایی شدن طرح مذکور خواهد شد یا خیر؟

انتهای پیام/حمید اصغری عطار