پسماند به یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی گیلان مبدل شده است
پسماند به یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی گیلان مبدل شده است

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با بیان اینکه از جمله موضوعات مهم و مطرح شده با رئیس مجلس مسئله پسماند و مدیریت این پسماندها در سطح استان گیلان بود گفت:در طی تمام این سال‌ها متاسفانه رفته رفته پسماند به یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی گیلان مبدل شده است.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه‌گیلان، محمدحسین قربانی در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: با تاکیدات رهبر معظم انقلاب و حمایت‌های مجلس مقرر شد تسهیلاتی برای توسعه اقتصاد روستاها در کشور در نظر گرفته شود که ۴۵ درصد از کل این اعتبارات در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری است.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان گفت:  توجه ویژه به اقتصاد روستا و خروج آنان از وضعیت تک محصولی به‌میزان زیادی می‌تواند در افزایش و ایجاد فرصت‌های شغلی کمک شایانی کند به‌طوری‌که سهم گیلان نیز از این تسهیلات در حدود ۴۷۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس در تشریح این طرح  افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، با همکاری بانک‌های عامل که شامل بانک توسعه تعاون، کارآفرینان امید و پست بانک است همچنین با اعتبار تخصیص یافته از سوی صندوق توسعه ملی، اعتبارات لازم برای اجرای این طرح فراهم می‌شود.

وی نگاه مجلس را در این حوزه مثبت خواند و گفت: توجه ویژه ای که مجلس در بحث توسعه و پیشرفت روستاها و در تحقق چنین طرح‌هایی دارد بسیار سازنده بوده و لازمه آن این است که کارگروه‌های اشتغال با محوریت استاندار در گیلان تشکیل شود تا سرمایه‌ای که برای اشتغال در این بخش در نظر گرفته شده به‌خوبی تخصیص یابد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: حداقل تسهیلات این طرح، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و حداکثر آن نیز ۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و قرار شده که در حوزه‌هایی نظیر صنعت، تولید، کشاورزی، دامپروری و گردشگری این تسهیلات به متقاضیان پرداخت شود.

وی نتایج سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به گیلان را مثبت خواند و گفت: با توجه به شرایط حساسی که به‌دنبال بررسی لایحه بودجه کشور در آن قرار داریم تاکنون این سفر نتایج رضایت‌بخشی برای گیلان در برداشته است به‌طوری‌که وی از نزدیک با کمبودها، مشکلات و نابسامانی‌های استان مواجه شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان به موضوع پسماند اشاره کرد و بیان داشت: از جمله موضوعات مهمی که با رئیس مجلس مطرح شد مسئله پسماند و مدیریت این پسماندها در سطح استان بود که در طی تمام این سال‌ها متاسفانه رفته رفته به یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی گیلان مبدل شده است.

قربانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تعرفه برق تولیدی از پسماند صرفه اقتصادی ندارد به‌همین جهت باید با مدیریت اصولی به‌سمت ایجاد دستگاه‌های زباله‌سوز برویم که با توجه به برنامه ششم توسعه انتظار داریم در لایحه بودجه سال ۹۷ نگاه ویژه‌ای به این بخش انجام شود.

وی در مورد لایحه بودجه دولت گفت:با توجه به توضیحات رئیس جمهور و عملیاتی بودن لایحه بودجه، امیدواریم در پایان آن چه که از بودجه پیشنهادی روی کاغذ شاهد آن هستیم و به دستگاه‌ها نیز وعده داده شده به‌خوبی و به‌طور کامل تحقق پیدا کند و دیگر شاهد تحقق تنها ۳۰ الی ۴۰ درصدی بودجه نباشیم.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس گفت: با توجه به افزایش مالیات در حوزه کالاهای آسیب‌رسان از جمله دخانیات، همچنین بحث‌های مربوط به تامین منابع مورد نیاز برای طرح تحول سلامت امیدواریم منابعی که در لایحه بودجه ۹۷ پیش بینی شده تحقق و در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

انتهای پیام/