کشاورزان گیلانی نمی‌توانند نیازهای اولیه زندگی خود را تامین کنند/ساخت راه آهن رشت به انزلی سرعت می‌گیرد
کشاورزان گیلانی نمی‌توانند نیازهای اولیه زندگی خود را تامین کنند/ساخت راه آهن رشت به انزلی سرعت می‌گیرد

استاندار گیلان با بیان اینکه در گیلان مزارع و باغات کوچکی وجود دارد و زندگی کشاورزان با این میزان از زمین تامین نمی‌شود گفت: کشاورزان گیلانی نمی‌توانند نیازهای اولیه زندگی خود را تامین کنند و اکثر روستاییان در استان گیلان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه گیلان، مصطفی سالاری در جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی در رشت اظهار داشت: استانداری گیلان از اتاق بازگانی این استان انتظارات بالایی برای حل مشکلات اقتصادی دارد و قطعاً از انتظارات متقابل اتاق بازرگانی حمایت می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه با حرکت رو به جلو و با برنامه اتاق بازرگانی، بخش اصلی مشکلات استان که بیکاری است حل می‌شود خاطرنشان کرد: عملکرد اتاق بازرگانی استان در فرآیند تولید تا صادرات محصولات تاثیرگذار است.

سالاری با اشاره به شناسایی مشکلات و ظرفیت‌های استان گیلان در راستای این حل این مشکلات بیان داشت: ۴۷ محور ایجاد شده است که متناسب با ساز و کارها و ساختارهای مختلف زیرمجموعه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان فعالیت می‌کنند.

وی با اعلام اینکه ۳ کمیته در حوزه گردشگری تشکیل شده است که یکی از این کمیته‌ها مربوط به گردشگری دریایی است گفت: از ظرفیت‌های گردشگری دریایی به‌خوبی استفاده نشده و دولت به‌خاطر شفاف نکردن مواضع خود در قبال گردشگری دریایی در این بخش مقصر است.

سالاری با اشاره به اینکه ساخت راه آهن رشت به قزوین رو به اتمام است و این خط راه آهن به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد عنوان داشت: رئیس جمهور به وزیر راه تاکیدات جدی مبنی بر شروع ساخت راه آهن رشت به انزلی کرد و ساخت راه آهن رشت به انزلی سرعت می‌گیرد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی در استان گیلان به‌طور جدی‌تر دنبال می‌شود اعلام داشت: مناطق آزاد باید بر اقتصاد و معیشت مردم اثرات مثبت بیشتری بگذارند.

استاندار گیلان با بیان اینکه هزیته حمل و نقل دریایی برای مسافران بیش از حمل و نقل هوایی است و معمولا سفر با کشتی بیشتر به طول می‌انجامد بیان داشت: ایجاد کشتی مسافربری از آستراخان به انزلی به صرفه نیست و ارتباط بین دو بندر باید از لحاظ باری توسعه یابد.

سالاری با اشاره به بالا بودن سرانه مصرف آب در منازل و بخش کشاورزی در استان گیلان گفت: بارش‌ها در استان گیلان مربوط به زمانی است که مصرف آب شهروندان کمتر است و این امر ضرورت ایجاد منابع ذخیره آب را زیاد می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم کنترل سیلاب‌ها در زمان بارندگی خاطرنشان کرد: ساخت ۱۴ سد کوچک و لاستیکی در دست کار است و ساخت ۵ سد بزرگ نیز که در حال اجرا است با اجرای این طرح‌ها استان گیلان تا ۲۰ سال آینده دچار معضل کمبود آب نمی‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه در گیلان مزارع و باغات کوچکی وجود دارد و زندگی کشاورزان با این میزان از زمین تامین نمی‌شود گفت: کشاورزان گیلانی نمی‌توانند نیازهای اولیه زندگی خود را تامین کنند و اکثر روستاییان در استان گیلان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

انتهای پیام/