۲۰۰۰ باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در استان گیلان تأسیس شد
۲۰۰۰ باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در استان گیلان تأسیس شد

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت با بیان اینکه توسعه فرهنگ کتابخوانی بخشی از توسعه شهری است گفت: ۲ هزار باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در ۱۶ شهرستان استان گیلان تشکیل شد.

به گزارش اندیشه گیلان، محمد حسن‌پور صبح امروز در آئین افتتاحیه دومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان استان گیلان که در سالن رحم‌دل مجتمع فرهنگی‌ هنری خاتم‌الانبیا (ص) رشت برگزار شد، اظهار داشت: یقیناً کار کتاب فراتر از یک نقش است و نمی‌شود کار در حوزه کتاب را شغل اداری محسوب کرد و نمی‌توان به آن نگاه اداری داشت.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان رشت تصریح کرد: جامعه توسعه یافته جامعه‌ای است که انسان‌ها در کنار وظایفی که انجام می‌دهند و نقش های شهروندی دارند فراتر از نقش اداری خود عمل کرده و رفتار شهروندی سازمانی دارند.

وی با اشاره به اینکه به‌عنوان یک شهروند برای توسعه شهری و داشتن آینده‌ای بهتر و جامعه‌ای ایمن‌تر با بهداشتی بهتر و رفاه و اقتصادی بهتر و زندگی زیباتر باید نقش‌های اجتماعی و شهروندی خود را به‌خوبی ایفا کنیم گفت: توسعه فرهنگ کتابخوانی بخشی از توسعه شهری است.

حسن‌پور با بیان اینکه در سال ۹۵ نخستین بار جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در رشت آغاز به‌کار کرد افزود: ۵۰ نفر از عاشقان کتاب و کتابخوانی گردهم آمدند و فقط در شهر رشت ۵۸ باشگاه تشکیل شد که ۶۰۰ کودک و نوجوان به عضویت این باشگاه‌های کتابخوانی در آمدند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رشت هدف از طرح “باشگاه کتابخوانی” را تعمیم فرهنگ کتابخوانی عنوان کرد و گفت: امیدواریم فرهنگ کتابخوانی در بین نسل کودک و نوجوان که آینده سازان این مرز و بوم هستند نهادینه شود و به رفتار آن‌ها در زندگی تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه ۲ هزار باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در ۱۶ شهرستان استان گیلان تشکیل یافته است خاطرنشان کرد: دو باشگاه کتاب از آموزش و پرورش  ناحیه ۲ رشت با نام باشگاه “سوسن چلچراغ” و “دانای خوش سخن” جزء ۵۰ باشگاه برگزیده کشوری انتخاب شدند.

حسن‌پور با بیان اینکه کانون پرورش فکری گیلان و نهاد کتابخانه‌های عمومی رشت و دبیرخانه امور مساجد با آموزش و پرورش در اجرای این طرح همکاری ویژه‌ای داشتند گفت: شهرستان‌های لاهیجان، فومن، شفت، صومعه سرا، آستارا، بندرانزلی، ماسال و تالش هم به جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان پیوستند.

به گزارش اندیشه گیلان، دومین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان استان گیلان با حضور دو نویسنده و پژوهشگر برجسته “محسن حجری” و “نسرین نوش امینی” آغاز به‌کار کرد و دو کارگاه تخصصی کتاب ویژه مربیان پرورشی و آموزگاران در روزهای ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ماه در مجتمع خاتم الانبیا (ص) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/تسنیم