۳۱ هزار نوآموز و ۹ هزار دانش‌آموز پیش‌دبستانی گیلانی در طرح سنجش ارزیابی شدند
۳۱ هزار نوآموز و ۹ هزار دانش‌آموز پیش‌دبستانی گیلانی در طرح سنجش ارزیابی شدند

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان گفت: ۳۱ هزار نوآموز و ۹ هزار دانش آموز پیش‌دبستانی گیلانی در طرح سنجش مورد ارزیابی قرار گرفتند.

به گزارش سرویس فرهنگی اندیشه گیلان، مهدی بلوک اصلی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه استان گیلان بیش از ۲ هزار و  ۵۰۰ دانش‌آموز استثتایی دارد اظهار داشت: این دانش‌آموزان در گروه‌های مختلف آسیب دیدگان بینایی، شنوایی، ذهنی، حرکتی، چندمعلولیتی و اختلالات یادگیری و رفتاری قرار دارند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان ۷ گروه مذکور را تحت پوشش قرار می‌دهد افزود: در سطح استان گیلان ۴۸ مدرسه استثنایی و ۲۱ مرکز مشکلات ویژه یادگیری وجود دارد که این مدارس استثنایی در شهرهای بزرگ و کوچک گیلان مختص دانش آموزان استثنایی هستند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان با تاکید بر اینکه باید از دانش‌آموزان استثنایی به‌عنوان دانش آموزان با نیازهای ویژه یاد شود گفت: برای شناخت و رفع مشکلات دانش‌آموزان استثنایی، طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان در بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح در تابستان برای دانش آموزان اجرا می‌شود و طرح سنجش برای بیست و چهارمین سال متوالی در استان گیلان اجرا می‌شود خاطرنشان کرد: طرح سنجش سلامت برای کودکان پیش دبستانی برای چهارمین سال متوالی در استان گیلان برگزار می‌شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان تاکید کرد: در طرح سنجش سلامت، دانش آموزان مورد ارزیابی‌های شنوایی، بینایی، آمادگی تحصیلی، اختلال رفتاری، کنترل واکسیناسیون، بهداشت دهان و دندان، اندازه گیری توده بدنی، وزن، قد و معاینات پزشکی قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه دانش آموزان مشکوک به اختلالات در مراکز تخصصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند بیان داشت: کودکان پیش دبستانی یک سال زودتر از زمان مقرر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و این امر موجب می‌شود فرصتی یک‌ساله برای اقدامات آموزشی این دانش آموزان فراهم شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان با اشاره به اینکه با طرح سنجش سلامت آمادگی لازم برای آموزش به کودکان دیرآموز از سوی اولیاء و مربیان فراهم می‌شود خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان بیش از ۹۰۰ مربی و معلم دارد.

وی با بیان اینکه طرح سنجش سلامت در حال حاضر در ۲۷ پایگاه سنجش استان گیلان در حال برگزاری است تصریح کرد: بعداز اتمام سنجش دانش آموزان در بدو ورود، طرح سنجش نوآموزان پیش دبستانی در ۱۳ پایگاه سنجش انجام می‌شود.

بلوک اصلی با تاکید بر اینکه بیش از ۳۰۰ نفر در اجرای طرح سنجش سلامت در استان گیلان فعالیت می‌کنند تصریح کرد: این افراد متشکل از نیروهای آموزش و پرورش استثنایی، عادی، نیروهای مراکز بهداشت و نیروهای آزاد هستند.

وی با اشاره به اینکه برای رفاه حال اولیاء، این پایگاه‌ها به بخش‌ها و شهرهای کوچک سراسر استان منتقل می‌شود اظهار داشت: سال گذشته در طرح سنجش سلامت، بیش از ۳۱ هزار نوآموز و ۹ هزار دانش‌آموز پیش‌دبستانی گیلانی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

انتهای پیام/تسنیم