۶۸ هزار دانش‌آموز گیلانی در مسابقات فرهنگی هنری شرکت کردند
۶۸ هزار دانش‌آموز گیلانی در مسابقات فرهنگی هنری شرکت کردند

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: ۶۸ هزار از دانش آموزان گیلانی معادل یک پنجم دانش آموزان استان، امسال در مسابقات فرهنگی هنری استان مشارکت کردند.

به گزارش سرویس فرهنگی اندیشه گیلان، مهدی حاجتی در همایش تجلیل از دانش‌آموزان برگزیده مسابقات فرهنگی هنری در رشت با بیان اینکه هنر بهترین وسیله انتقال فرهنگ است، اظهار داشت: به‌وسیله هنر می‌توان باعث جلوگیری از اشاعه فحشا در جامعه شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: با توجه به سند تحول آموزش و پرورش، وظیفه ما کشف استعدادها و همچنین شکوفایی آن‌ها در جهت مطلوب توسط مربیانی است که هنر را بشناسند اما امروزه در زمینه پرورش چنین مربیانی دچار خلا هستیم.

حاجتی با بیان اینکه استان گیلان دانش‌آموزانی توانا و با استعداد دارد اعلام داشت: باید به این دانش‌آموزان اعتماد کرد زیرا نتیجه اعتماد به آن‌ها، رشد، شکوفایی و اثربخشی مثبت در جامعه خواهد بود.

وی با اشاره به تاثیرگذاری آموزش و پرورش در ارتقای سطح فرهنگی جامعه. اظهار داشت: فعالیت دانش‌آموزان گیلانی در مسابقات فرهنگی هنری استانی که شامل ۶۸ هزار نفر معادل یک پنجم دانش‌آموزان استان می‌شود بسیار چشم‌گیر است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با بیان اینکه جایگاه هنر در جامعه خود به‌تنهایی در ارتقای سطح یادگیری تاثیرگذار است افزود: نقش مربیان و معلمان در شکوفایی استعداد و خلاقیت دانش آموزان تاثیر گسترده‌ای بر ارتقای سلامت فرهنگی جامعه دارد.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش موظف به حمایت از نخبگان و مربیان عرصه فرهنگ و هنر است گفت: باید بستر رقابت‌های سالم را در ارتقای سطح فرهنگی فراهم کرده و با شناسایی و شکوفایی استعدادها به ارتقای سطح فرهنگ در جامعه کمک کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان گیلان نیز در این همایش با اشاره به اینکه هنر زبانی قدرتمند در تعلیم و تربیت است، اظهار داشت: رسالت هنرمندان استفاده از هنر در جهت تعلیم در جامعه است زیرا هنرمند تجربیات و عقاید خود را از طریق هنر منتقل میکند که میتواند ماندگار شود.

جابر اخلاقی با بیان اینکه آثار هنری به‌دلیل شیوه بیان آن‌ها در طول تاریخ ماندگار می‌شوند گفت: در طول تاریخ از هنر برای بیان پند، اندرز و فضایل اخلاقی استفاده شده که می‌توان نمونه آن را در اشعار حافظ، سعدی و فردوسی مشاهده کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گیلان با تجلیل از حضور پیشکسوتان هنری گیلان در این همایش گفت: حضور پیشکسوتان در این همایش نشان دهنده ارزشمند بودن فعالیت هنری این دانش آموزان و سبب افزایش انگیزه آنان در ادامه و تداوم مسیر هنری است.

وی با اعلام اینکه توجه جدی به موضوع احترام به والدین به عنوان شعار سال آینده معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گیلان انتخاب شده است، از تمام دانش آموزان خواست تا در مسابقات سال آینده این موضوع را هدف آثار هنری خود قرار دهند.

جمیل غریب رئیس اداره فرهنگی هنری و اردویی آموزش و پرورش نیز در این همایش با اشاره به درگذشت مرحوم مریم میرزاخانی و همچنین قتل دانش آموز اردبیلی گفت: آموزش و پرورش موظف است از دانش آموزان خود دفاع کند زیرا چنین رویدادهایی شایسته و زیبنده ایران اسلامی نیست.

به گزارش اندیشه گیلان، همایش تجلیل از دانش آموزان برگزیده مسابقات فرهنگی هنری گیلان با حضور اساتید و پیشکسوتان فرهنگ و هنر گیلان در رشت برگزار شد.

در این همایش ضمن تجلیل از دانش آموزان برگزیده در زمینه‌های مختلف هنری، از پیشکسوتان و اساتید عرصه‌های نمایش، بازیگری، موسیقی و عکاسی گیلان از جمله انوش نصر ماسوله، غلامرضا ورهی و شهاب گلچین  تجلیل شد.

در مسابقات امسال در مجموع از حدود ۵۰۰ دانش آموز برگزیده استان گیلان در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری تقدیر شده است.

انتهای پیام/