۷۰ نمایندگی از شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی در استان گیلان فعالیت دارد
۷۰ نمایندگی از شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی در استان گیلان فعالیت دارد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با بیان اینکه ۷۰ نمایندگی از شرکت‌های حمل و نقل بین المللی در استان گیلان فعالیت دارد گفت: در ۴ ماه سال ۹۶ مقدار ۱۰۷ هزار و ۲۰ تن کالا از مرزهای استان گیلان ترانزیت شده است.

به گزارش اندیشه گیلان، محمدرضا نازک‌کار شامگاه چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در رشت اظهار داشت: تعامل اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای با رسانه‌ها باعث ارتقاء فرهنگ ترافیکی مردم شده است.

وی با بیان اینکه با تشکیل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان وظیفه نگهداری از راه‌ها به این اداره سپرده شده است گفت: با تشکیل این اداره بستری فراهم شده است که استفاده کنندگان از راه‌های استان گیلان کمترین دغدغه را برای رفت و آمد در راه‌های این استان داشته باشند.

نازک‌کار با اشاره به وظایف اداره راهداری استان بیان داشت: ایمنی راه ها، عملیات مهندسی شناسایی نقاط پرحادثه، نگهداری و ارتقاء علائم، حفاظ‌های میانی و کناری، خط کشی‌های مسیر راه ها و علائم افقی روی سطح آسفالت‌ها از وظایف این اداره است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در بخش حمل و نقل اداره راهداری در مجموع ۱۶۸ شرکت و موسسه حمل و نقل کالا وجود دارد عنوان داشت: ۱۱۸  شرکت حمل و نقل مسافر، ۲ شرکت حمل و نقل بین المللی کالا و یک شرکت بین المللی حمل و نقل مسافر مشغول به فعالیت هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان، اداره راهداری را مسئول کنترل ساماندهی مدیریت نظارت ناوگان حمل و نقل استان گیلان خواند و ابراز داشت: ۷۰ نمایندگی از شرکت‌های حمل و نقل بین المللی در استان گیلان مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه ۸ هزار و ۷۵۷ ناوگان حمل و نقل عمومی در استان گیلان در حال فعالیت هستند اعلام داشت: ۳ هزار و ۳۸ دستگاه از این ناوگان حمل و نقل در بخش مسافر مشغول به‌کارند.

نازک‌کار با اشاره به اینکه ۲۶۵ دستگاه اتوبوس، ۸۴۵ دستگاه مینی‌بوس و ۲ هزار و ۴۵ دستگاه سواری در بخش حمل مسافر کار می‌کنند خاطرنشان کرد: ۵ هزار و ۷۱۹ دستگاه خودرو در بخش حمل کالا در استان گیلان مشغول فعالیت هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان اعلام کرد: میانگین سن بخش ناوگان حمل و نقل کالا در استان گیلان ۱۹.۸ سال است که میزان این میانگین در کشور ۱۶.۴۹ سال است.

وی با بیان اینکه میانگین سن اتوبوس‌ها در استان گیلان ۹.۵ سال است خاطرنشان کرد: میزان میانگین سنی اتوبوس‌های کشور ۱۰.۳۸ سال است و در مقایسه، میانگین سن ناوگان اتوبوس‌های کشوری از استان گیلان بیشتر است.

نازک‌کار علت استفاده از مینی‌بوس از سالیان گذشته در استان‌های شمالی را تراکم جمعیت و کم بودن فاصله شهرها از یکدیگر بیان کرد و گفت: عمر متوسط مینی‌بوس‌های کشور ۲۹.۵ سال است و این رقم در کشور ۲۲.۹ سال است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با بیان اینکه عمر متوسط اتومبیل‌های سواری در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان ۱۱ سال است ابراز داشت: عمر متوسط اتومبیل‌های سواری ناوگان حمل و نقل کشور ۹.۶ سال است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۲ هزار و ۲۳۷ نفر راننده فعال در بخش حمل و نقل عمومی در استان گیلان وجود دارد عنوان داشت: ۸ هزار و ۱۷۸ نفر در بخش کالا و ۴ هزار و  ۶۰ راننده در بخش مسافر تحت پوشش اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با اشاره به حمل ۹ میلیون تن کالا توسط ۶۲۱ هزار دستگاه در سال ۹۵ در استان گیلان اعلام داشت: این رقم نسبت به سال ۹۴ بیش از ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه بیش از ۳ میلیون تن کالا در چهار ماه اول سال ۹۶ توسط ۱۹۹ هزار دستگاه خودرو جابه‌جا شده است خاطرنشان کرد: میزان جابه‌جایی کالا نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته ۰.۳ درصد رشد داشته است.

نازک‌کار با اشاره به اینکه حدود ۵.۶ میلیون مسافر توسط ۷۱۹ هزار و ۴۸ دستگاه حمل و نقل عمومی در سال ۹۵ در استان گیلان تردد داشتند اظهار داشت: نسبت به سال ۹۴ این رقم ۳.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با اشاره به تردد حدود ۲ میلیون نفر مسافر که توسط ۲۴۲ هزار دستگاه حمل و نقل عمومی در ۴ ماهه سال ۹۶ صورت گرفته است عنوان داشت: این رقم نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته ۹.۹ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه سفر مردم با خودروهای شخصی به استان گیلان افزایش داشته است اعلام داشت: دلیل کاهش استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی برای سفرهای استانی افزایش مسافرت‌ها با خودروهای شخصی بوده است.

نارک‌کار با اشاره به اینکه حمل و نقل بین‌المللی در سال ۹۵ در مرز آستارا ۲۱۰ هزار و ۷۴۵ تن واردات و ۵۰۴ هزار و ۷۴۶ تن صادرات بوده است ابراز داشت: واردات کالا ۱۷ درصد کاهش و صادرات ۴ درصد از مرز آستارا افزایش داشته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با بیان اینکه در ۴ ماهه گذشته از سال ۹۶ از مرز آستارا ۶۲ هزار و ۳۵۲ تن کالا وارد شده است خاطرنشان کرد: واردات از مرز آستارا نسبت به سال گذشته ۶ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به آمار صادرات از مرز آستارا ابراز داشت: در سال ۹۶ بیش از ۱۲۷ هزار و ۴۸۸  تن کالا از مرز آستارا صادر شده است که نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته است.

نازک‌کار عمده کالاهای صادراتی از مرز آستارا را میوه، تره بار، انواع کاشی و پلی اتیلن بیان کرد و گفت: عمده کالا هایی که از مرز آستارا وارد می‌شود انواع سبوس و خوراک دام است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان، ترانزیت را به‌معنای ورود کالا و بار از مرز گیلان و خروج از مرزهای دیگر کشور خواند و عنوان داشت: در سال ۹۵ مقدار ۵۴۵ هزار و ۸۲۰ تن کالا از مرزهای گیلان ترانزیت شد.

وی با اشاره به آمار دقیق ترانزیت از مرزهای استان گیلان اعلام داشت: ۴۳۰ هزار و ۲۴۸ تن کالا از مرز آستارا و ۱۱۵ هزار و ۵۷۲ تن کالا از مرز بندر انزلی برای خروج از نقاط دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است.

نازک‌کار با بیان اینکه در ۴ ماه گذشته از سال ۹۶ مقدار ۱۰۷ هزار و ۲۰ تن کالا از مرزهای استان گیلان ترانزیت شده است گفت: از این مقدار ۵۷ هزار و ۷۲۰ تن از مرز آستارا و ۴۹ هزار و ۲۰۰ تن از مرز انزلی عبور کرده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان یکی دیگر از مجموعه فعالیت‌های اداره راهداری را ساخت مجتمع‌های خدمات رفاهی در استان گیلان بیان کرد و عنوان داشت: ۱۲ مجتمع خدمات رفاهی فعال در استان گیلان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مجتمع‌های خدمات رفاهی به‌منظور ارائه خدمات به کاربران جاده‌ای در سطح استان تاسیس شده‌اند ابراز داشت: تعداد ۱۱ مجتمع خدمات رفاهی در حال احداث است که ۲ مورد آن در سال ۹۶ به بهره برداری می‌رسد.

نازک‌کار با اشاره به تاسیس ۳۱ عدد پل عابر پیاده در راه‌های استان گیلان اعلام داشت: ۲۲ عدد پل عابر پیاده توسط بخش خصوصی و ۸ دستگاه با اعتبارات دولتی به بهره برداری رسیده است و ۳ دستگاه پل عابر پیاده دیگر توسط بخش خصوصی در حال احداث است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با بیان اینکه طرح‌های زیادی در راستای ارتقاء فرهنگ ترافیک در حال اجرا است اعلام داشت: طرح ایمن‌سازی فیزیکی مدارس در ۳۷ مدرسه از استان گیلان که در حاشیه راه‌ها قرار داشتند در سال ۹۵ مدرسه اجرایی شد‌.

وی اجرای طرح ایمن‌سازی فیزیکی مدارس را در جهت ارتقاء امنیت عبور و مرور از عرض خیابان برای کودکان بیان کرد و گقت: این طرح شامل نصب تابلوهای راهنمایی و هشداردهنده، خط کشی راه‌ها و نصب چراغ چشمک زن است.

نازک‌کار با اشاره به اینکه طرح ارتقاء ایمنی آموزش مدارس در ۸۵ مدرسه حاشیه راه در سال ۹۵ انجام شده است خاطرنشان کرد: آمار نشان می‌دهد که از زمان شروع این طرح در استان گیلان برای دانش آموز مدارس تحت پوشش این طرح حادثه تصادف رخ نداده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان دو قشر عابران پیاده و موتورسواران را اقشار آسیب پذیر تصادفات در استان‌های شمالی خواند و بیان داشت: فرهنگ استفاده از موتورسیکلت به‌صورت سنتی در شهرها و روستاهای گیلان وجود دارد.

وی افزود: امسال ۱۰۰ روستا تحت پوشش طرح ارتقاء ایمنی عابران و موتورسواران قرار گرفتند و مجموع  آموزش‌ها در قالب جزوات به‌صورت رایگان به روستاییان ارائه می‌شود و مسائل تشویقی مانند اهدا کیف و کلاه ایمنی به شرکت کنندگان این طرح  در نظر گرفته شده است.

نازک‌کار با اشاره به اینکه بالغ بر  ۷۵۰ روستا تحت پوشش طرح ارتقاء ایمنی عابران و موتورسواران قرار گرفتند گفت: در قالب این طرح ۱۳ هزار کلاه ایمنی به موتور‌سیکلت‌سواران گیلانی داده شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با بیان اینکه اداره راهداری و پلیس راه استان گیلان دو نهاد در راستای ارتقاء ایمنی جاده ها هستند افزود: ارتباط مستقیم بین راهداری و پلیس راه استان گیلان در اکثر فعالیت‌ها باعث افزایش شاخص‌هایی که ضامن حفظ جان و سلامتی افراد می‌شود شده است.

وی با اشاره به مدیریت بیش از ۱۰ هزار و ۸۱۶  هزار کیلومتر راه توسط اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان بیان داشت: ۵۶.۳ کیلومتر آزاد راه، ۴۱۹.۷ کیلومتر بزرگ راه، ۳۲۲.۲۴ کیلومتر راه اصلی، هزار و ۷۰.۱۷ کیلومتر راه فرعی و ۸ هزار و ۹۴۹ کیلومتر راه روستایی از جمله این راه‌ها است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با بیان اینکه در سال ۹۵ میزان خط کشی راه‌های استان گیلان هزار و ۵۵۰ کیلومتر بوده است گفت: تعداد علائم نصب شده در راه‌های استان ۷ هزار و ۲۰۰ عدد بوده است و ۱۵ کیلومتر گارد ریل و ۴۴۵ عدد علائم اطلاعاتی در جاده‌های استان گیلان نصب شده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۷ نقطه پرحادثه در سال ۹۵ شناسایی شد عنوان داشت: در سال ۹۵ میزان لکه گیری سطوح آسفالت ۳۹ هزارو ۵۰۰ متر مربع و تعداد چراغ های چشمک زن نصب شده ۱۵۰ عدد در راه های استان گیلان بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان با اشاره به اینکه در سال ۹۶ روشنایی ۳۲ کیلومتر از نقاطی که روشنایی کمی دارند تامین می‌شود ابراز داشت: ۱۲ نقطه از نقاط دارای روشنایی کم در راه های استان پر نور می‌شوند.

نازک‌کار با بیان اینکه ۱۱ سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور جدید در محورهای مواصلاتی استان گیلان نصب شده است بیان داشت: این سامانه‌ها در آزاد راه قزوین- رشت، جاده قدیم رشت به لوشان، بزرگراه رشت- فومن و جاده فومن به سراوان در سال گذشته به‌صورت کشوری به بهره برداری رسیده است.

نازک‌کار یکی از فواید سامانه‌های جدید ثبت تخلفات را ثبث سرعت متوسط توسط دو سامانه به‌صورت مبدا و مقصد در فاصله‌های مشخص خواند و خاطرنشان کرد: این سامانه، رانندگان متخلفی که با دیدن دوربین سرعت خود را کم می‌کنند را جریمه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برای نصب دوربین‌های نظارتی سامانه هوشمند تخلفات، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه شده است عنوان داشت: تا پایان امسال ۳۷ دستگاه از این سامانه هوشمند در محورهای استان گیلان نصب می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گیلان با بیان اینکه سامانه‌ای برای تشخیص بار غیرمجاز کامیون‌ها در مبدا در بازارچه امام زاده هاشم شهرستان رشت نصب شده است بیان داشت: امسال این سامانه در نقاط مختلف استان نصب می‌شود.

وی با اشاره به نوع کار دستگاه‌های ترددشمار نصب شده در محورهای مواصلاتی استان گیلان عنوان داشت: دستگاه‌های ترددشمار، دستگاه‌های خطی هستند که به‌صورت حسگرهای الکترونیکی در نقاط خاص زیر سطح آسفالت نصب شده که سرعت و تعداد اتومبیل‌ها را تشخیص می‌دهد.

انتهای پیام/