۳۲ روستای آستارا تا پایان امسال به اینترنت پرسرعت تجهیز می‌شوند / دسترسی ۴۲ درصد از جمعیت آستارا به تلفن ثابت
۳۲ روستای آستارا تا پایان امسال به اینترنت پرسرعت تجهیز می‌شوند / دسترسی ۴۲ درصد از جمعیت آستارا به تلفن ثابت

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان در نشست کارگروه توسعه دولت الکترونیک در شهرستان آستارا با بیان اینکه در مجموعه این شهرستان، ۳۲ روستا فاقد اینترنت پرسرعت هستند، گفت: تا پایان سال جاری تمام روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت تجهیز می‌شوند.

به گزارش اندیشه گیلان، فرزاد توکلی ظهر امروز در نشست کارگروه توسعه دولت الکترونیک در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان آستارا اظهار داشت: ۴۹ هزار و ۱۴۴ منصوبه تلفن ثابت در مجموعه شهرستان آستارا وجود دارد که از تعداد مذکور، ۳۸ هزار و ۶۰۰ تلفن ثابت مشغول به کار هستند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان با اشاره به اینکه ۴۲ درصد از جمعیت شهری و روستایی شهرستان آستارا به تلفن ثابت دسترسی دارند، تصریح کرد: ۵۳ درصد از مشترکین تلفن ثابت، شهری و ۱۸ درصد از مشترکین، روستایی هستند.

وی با بیان اینکه یک‌هزار و ۹۴۹ نفر از مشترکین روستایی شهرستان آستارا تحت پوشش شبکه WLL  و یک روستا با ۶۴ خانوار تحت پوشش شرکت نورتل قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: این شهرستان به لحاظ دسترسی به تلفن ثابت در بین شهرستان‌های استان گیلان در رتبه ۶ قرار دارد.

توکلی تعداد مشترکین تلفن همراه شهرستان آستارا را ۸۶ هزار و ۲۶۱ نفر در قالب اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل با ضریب نفوذ ۹۴ درصد دانست و بیان کرد: این شهرستان به لحاظ دسترسی جمعیت شهری و روستایی به تلفن همراه در بین شهرستان‌های استان گیلان رتبه پنجم را دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان تعداد دکل‌های تلفن همراه اول موجود در مجموعه شهرستان آستارا را ۳۱ دکل با ۵۷ سایت دانست و گفت: از این تعداد سایت، ۲۸ سایت مربوط به نسل۲g ، ۱۱ سایت مربوط به نسل g3 و ۱۸ سایت مربوط به نسل ۴g هستند.

وی با بیان اینکه از روستاهای شهرستان آستارا ۳۱ روستا در تعهد شرکت همراه اول بوده که ۲۲ روستا تحت پوشش همراه اول و ۹ روستا هم تحت هم‌پوشانی با شبکهWLL  قرار گرفته‌اند، افزود: در آینده تمامی سایت‌های ۲g به g3 و سایت‌های g3 به ۴g تبدیل و ۶ سایت ۴g جدید در این شهرستان احداث می‌شود.

توکلی با اشاره به اینکه ۴۸ درصد از مشترکین شهرستان آستارا تحت پوشش اپراتور ایرانسل قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: تعداد دکل‌های اپراتور ایرانسل در این شهرستان ۱۸ دکل با ۳۸ سایت است که ۱۸ سایت آن به نسل ۲g، ۱۷ سایت مربوط به نسل g3 و ۱۱ سایت مربوط به نسل ۴g تعلق دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان با اذعان براینکه اپراتور ایرانسل تا دو ماه آینده دو سایت مربوط به نسل g3 در شهر لوندویل و یک سایت مربوط به نسل ۴g در مجموعه آستارا راه‌اندازی می‌کند، گفت: ۲۶ روستا در مجموعه شهرستان آستارا تحت پوشش خدمات اپراتور ایرانسل قرار گرفته‌اند.

وی با تأکید براینکه اپراتور رایتل در روستاها فعال نیست و تنها پنج درصد از مشترکین شهرستان آستارا تحت پوشش خدمات این اپراتور قرار گرفته‌اند، افزود: اپراتور رایتل در این شهرستان ۹ سایت دارد که تمامی سایت‌های آن مربوط به نسل ۴g هستند.

توکلی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۳۳۸ نفر از مشترکین شهرستان آستارا اینترنت ADSL دارند، خاطرنشان کرد: برحسب خانوار ۵۳ درصد از خانوارهای شهری و روستایی این شهرستان به اینترنت پرسرعت تجهیز بوده که به لحاظ رتبه در بین شهرستان‌های استان گیلان شهرستان آستارا در رتبه هشت قرار دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان با تصریح براینکه در مجموعه شهرستان آستارا ۳۲ روستا فاقد اینترنت پرسرعت هستند، گفت: تا پایان سال جاری تمام روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت تجهیز می‌شوند که فاز یک این پروژه عملیاتی شده است.

انتهای پیام /