۹۳ درصد از تجارت ایران از طریق راه‌های آبی انجام می‌شود/توسعه ایران به‌وسیله مرزهای آبی انجام می‌شود
۹۳ درصد از تجارت ایران از طریق راه‌های آبی انجام می‌شود/توسعه ایران به‌وسیله مرزهای آبی انجام می‌شود

فرمانده مرکز آموزش‌ تخصص‌های دریایی باقرالعلوم (ع) نداجا با بیان اینکه ارتباط اصلی ایران با سایر کشورها از طریق مرزهای آبی است گفت: امروز ۹۳ درصد از تجارت ایران از طریق راه‌های آبی انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه‎گیلان، امیر دریادار دوم احمدرضا شهیدی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه رشت با اشاره به فرموده‌‌های مقام معظم رهبری پیرامون اهمیت نیروی دریایی اظهار داشت: ایران امروز با داشتن ۳ هزار کیلومتر مرز آبی در میان  ۱۶۰ کشور از کشورهای جهان قرار دارد که به آب‌های آزاد دسترسی دارند.

فرمانده مرکز آموزش‌ تخصص‌های دریایی باقرالعلوم (ع) نداجا با بیان اینکه ارتباط اصلی ایران با سایر کشورها از طریق مرزهای آبی است عنوان داشت: امروز ۹۳ درصد از تجارت ایران از طریق راه‌های آبی انجام می‌شود.

دریادار شهیدی با اعلام اینکه امروز توسعه ایران به‌وسیله مرزهای آبی انجام می‌شود اعلام کرد: ایران به‌دلیل موقعیت استراتژیک دریایی خود در منطقه و دسترسی گسترده به آب‌های آزاد لازم است تا نیروی دریایی پرقدرتی در سطح دنیا داشته باشد.

فرمانده مرکز آموزش‌ تخصص‌های دریایی باقرالعلوم (ع) نداجا با اشاره به صادرات نفت ایران از طریق راه‌های دریایی و کم هزینه‌تر بودن آن نسبت به مسیرهای خشکی افزود: ایران از طریق دریا می‌تواند با ۱۵۹ کشور دنیا ارتباط داشته باشد.

دریادار شهیدی با تاکید بر اینکه امروز نیروی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ۳ هزار کیلومتر فراتر از مرزهای خود در آب‌های آزاد حضور دارد اظهار داشت: این حضور پیامی جدی برای کشورهای استکباری به‌ویژه آمریکا دارد.

وی با اشاره به  “عملیات مروارید” نیروی دریایی ارتش در سال ۵۹ افزود: نیروی دریایی برای مقابله با خیانت‌های بنی‌صدر و همچنین جلوگیری از غافگیرشدن توسط عراق، نیروهای خود را در بندر بوشهر مستقر کرد و در روز ۷ آذر موفق به نابودی نیروی دریایی عراق شد.

دریادار شهیدی با بیان اینکه نابودی نیروی دریایی عراق نخستین پیروزی رزمندگان اسلام به‌شمار می‌آمد گفت: نابودی ۱۲ فروند ناو جنگی عراق، نابودی سکوهای نفتی “البکر” و “الامیه” و متوقف کردن ماشین جنگی عراق از دستاوردهای این عملیات بود.

وی با اشاره به فعالیت‌های نیروی دریایی در زمینه اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتی افزود: جوانان نیروی دریایی هم اکنون در “دریای عدن” و “تنگه باب المندب” مشغول اسکورت کشتی‌های تجارتی و نفتی هستند و تاکنون ۴ هزار و ۲۲۳ کشتی را با موفقیت اسکورت کرده‌اند.

انتهای پیام/