صدور 600 رای تخریب در 3 ماه نخست سال
صدور 600 رای تخریب در 3 ماه نخست سال

فتح‌اللهی گفت: در سه ماهه اول سال جدید تعداد 1459 پرونده در خصوص تخلفات ساخت و ساز در شهر رشت در مرحله بدوی کمیسیون ماده صد شهرداری رسیدگی شده که از این تعداد 600 رای منجر به تخریب صادر شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیلداد، علی فتح‌اللهی در جلسه کارگروه ویژه پیشگیری و برخورد موثر و فوری با تخلفات ساخت و ساز و تغییرکاربری غیر مجاز شهرستان در فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: برای پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز هر دستگاهی بنابر وظیفه سازمانی موظف است نظارت عالیه را در حوزه‌های کاری خود داشته باشد.

فرماندار شهرستان رشت افزود: باتوجه به وضعیت گیلان و شهرستان رشت که از موقعیت نزدیکی به پایتخت برخوردار است، به همین جهت اقبال عمومی برای اسقرار افراد در این سرزمین افزایش یافته است و هر چقدر متقاضی برای این امر وجود داشته باشد میزان اجرای قانون در ساخت و سازها با مشکل مواجه می‌شود.

نماینده عالی دولت در رشت گفت: این که پس از ساخت و ساز واحد مسکونی را تخریب کنیم افتخار نیست بلکه هنر این است که با نظارت‌های دقیق و میدانی نگذاریم پروژه به مرحله تخریب برسد؛ باید با نظارت عالیه اجازه ندهیم اقتصاد منطقه و زندگی مردم با چالش مواجه شود.

فتح‌اللهی با بیان مشکل اساسی در شهر رشت املاک نسقی و بلاتکلیف است که باید از طریق مجلس پیگیری شود، تصریح کرد: در این خصوص دو راهکار وجود دارد یااینکه باید تخریب کرد یا اجازه دهیم تا در سریعترین زمان ممکن سنددار شوند.

فرماندار شهرستان رشت افزود: در سه ماهه اول سال جدید تعداد 1459 پرونده در خصوص تخلفات ساخت و ساز در شهر رشت در مرحله بدوی کمیسیون ماده صد شهرداری رسیدگی شده که از این تعداد 600 رای منجر به تخریب صادر شده است.

نماینده عالی دولت در رشت با اشاره به اینکه حجم پرونده‌های تخریبی بسیار بالاست که نمی‌توان همه آنها را اجرا کرد، ادامه داد: تا زمانی که به ماده 100 نگاه درآمدی باشد و جایگزین درآمدی برای شهرداری تعریف نشود، وضع موجود همچنان پابرجاست لذا باید برای شهرداری‌ها منبع درآمد پایداری به جز ماده 100 ایجاد کرد.

فتح‌اللهی خاطرنشان کرد: برای تمام روستاهایی که از منطقه آزاد جدا شدند امسال باید بلافاصله طرح هادی آنها بازنگری شود؛ همچنین در روستاهایی که از قدمت طرح هادی آنها گذشته باید مجدد مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت ساخت و ساز هر روستا باید در طرح هادیان مشخص شود، خاطرنشان کرد: تهیه طرح هادی روستایی با اینکه روستا را تبدیل به شهر کنیم، ایراد دارد زیرا باید روستا را با همان معماری بومی و روستایی حفظ کنیم. اینکه ساختمان‌های آنچنانی در روستاها احداث شود مورد تایید و نظر ما نیست.

انتهای پیام/*