افزایش مشکلات اقتصادی هنرمندان گیلانی
افزایش مشکلات اقتصادی هنرمندان گیلانی

قمری گفت: بسیاری از مراکز هنری گیلان با ظرفیت هنری عظیم بلااستفاده مانده و مطالبه جدی هنرمندان از متولیان امر حمایت از فعالیت‌های فرهنگی هنری‌ در استان است.

روح‌الله قمری در گفت‌وگو با خبرنگار گیلداد، با اشاره به اهمیت ترویج آرمان‌های دفاع مقدس اظهار داشت: هرساله برنامه‌های مختلفی برای حوزه دفاع مقدس به‌ویژه در هفته دفاع مقدس توسط هنرمندان بسیجی گیلان انجام می‌شود.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان سپاه گیلان با بیان اینکه هنرمندان بسیجی گیلان برای هفته دفاع مقدس امسال برنامه‌هایی در دست تدوین دارند و در این راستا جلساتی نیز با ادارات مربوطه برگزار می‌شود گفت: البته امسال این برنامه‌ها با رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همچنین در این راستا برای کشف و شناسایی استعدادهای هنری، رویداد هنری مونولوگ‌ تئاتر برگزار می‌شود تصریح کرد: علاوه بر آن از ظرفیت هنرمندان شناسایی شده در مناسبت‌هایی همچون یادواره‌های شهدا و مناسبت‌های ملی و مذهبی بهره‌ می‌بریم.

قمری ابراز داشت: این اقدامات سبب ارتقای فعالیت‌های فرهنگی هنری‌ و استفاده از ظرفیت هنرمندان می‌شود همچنین استفاده از ظرفیت استعدادهای هنری شناسایی شده در مناسبت‌ها می‌تواند از لحاظ اقتصادی نیز کمکی برای این هنرمندان باشد.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان سپاه گیلان افزود: در جهت ارائه آموزش‌های تخصصی فعالیت‌های هنری در حوزه‌های مختلف از جمله فیلمسازی، بازیگری، نمایشنامه‌نویسی، نمایشنامه‌خوانی، هنرهای تجسمی، صنایع‌دستی موسیقی از حدود سه ماه پیش موسسه‌ای تحت عنوان «محراب هنر» در رشت راه‌اندازی شد‌.

وی با بیان اینکه هدف از راه‌اندازی این مجموعه آموزش فعالیت‌های هنری و تخصصی به جامعه هدف بسیجیان پایگاه‌ها و عموم مردم علاقمند به کسب آموزش‌های هنری است اظهار داشت: سعی ما این است که بتوانیم آموزش‌هایی با قیمت‌های پایین را برای علاقمندان ارائه دهیم.

قمری با اشاره به حمایت از استعدادهای هنری در محلات کم‌برخوردار گیلان افزود: افراد در محلات آسیب‌پذیر که دچار معضلات اقتصادی هستند از طریق پایگاه‌های مقاومت به ما معرفی و استعدادهای هنری، نوجوانان و جوانان از خدمات آموزشی با هزینه‌های بسیار پایین و در حد رایگان بهره‌مند می‌شوند.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان سپاه گیلان با تأکید بر اینکه نباید نوجوانان و جوانان با استعداد به‌دلیل عدم توانایی مالی از بروز استعدادهای خود محروم بمانند و این فضا به همین سبب راه‌اندازی شده گفت: مجموعه «محراب هنر» که در میدان توشیبای رشت واقع شده از ابتدای تابستان آغاز به‌کار کرده است.

وی با بیان اینکه مسئولان امر در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بهانه‌هایی از جمله کرونا را کنار بگذارند و عرصه را برای فعالیت‌ هنرمندان فراهم کنند افزود: در حالی که مجموعه‌های هنری در استان تعطیل است بسیاری از اماکن که زمینه فرهنگی و هنری نداشته و مستعد شیوع کرونا هستند با تجمع بالا همچنان فعالیت دارند.

قمری هنرمندان را جامعه نخبگانی و هدایت‌کننده جامعه در فعالیت‌های فرهنگی خواند و بیان کرد: مراکز هنری مانند مجتمع خاتم الانبیا(ص) و یا تالار مرکزی شهر رشت بنا بر دلایل مختلفی اجازه فعالیت ندارند و با ظرفیت عظیم هنری سال‌ها بلااستفاده مانده است.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان سپاه گیلان افزود: یکی از انتظارات حداقلی هنرمندان بازگشایی این اماکن است لذا در شرایط موجود برای رفع مشکلات اقتصادی هنرمندان می‌شد سالن‌های هنری را با رعایت پروتکل‌های اجتماعی و حضور یک سوم جمعیت با توجه به ظرفیت سالن‌ها بازگشایی کرد.

وی با تأکید بر ضرورت حمایت از فعالیت‌های هنری در گیلان و اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری با رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا خاطرنشان کرد: اقتصاد هنرمندان به طور جدی تحت تأثیر کرونا قرار گرفته و دچار مشکل شده‌اند لذا این مسئله مطالبه جدی اکثر هنرمندان است.

انتهای پیام/