خبرهای خوش برای سربازان فراری
خبرهای خوش برای سربازان فراری

اسماعیل‌زاده گفت: با توجه به طرح سازمان قضایی نیروهای مسلح تحت عنوان «بازگشت به سنگر» تمام سربازانی فراری که خود به سازمان قضایی مراجعه کنند ما تحت هیچ شرایطی آن‌ها را بازداشت نمی‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیلداد، حسین اسماعیل‌زاده ‌در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروزه دادگاه‌های نظامی به‌‌عنوان محاکم قضایی در نظام سیاسی و حقوقی اکثر کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده و بر اساس ضوابط سازمان‌های نظامی و انتظامی به امر قضاوت مشغول است.

دادستان نظامی گیلان عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تصویب اصلی ۱۷۲ قانون اساسی سازمان قضایی نیروهای مسلح در دادگاه‌های نظامی تشکیل شد و فلسفه وجودی این سازمان در ۴ چارچوب خلاصه می‌‌شود.

وی گفت: ماموریت و مسئولیت رسیدگی به نیروهای مسلح، سرعت در امر رسیدگی، جدیت در رسیدگی و حفظ اسرار نیروهای مسلح ۴ فلسفه تشکیل این سازمان است؛ جرایم مربوط به وظایف نظامی و انتظامی اعضای نیروی مسلح، جرایم امنیتی، جرایم در حین خدمت، جرایمی که در حین رسیدگی به جرایم خاص نظامی کشف می‌شود در سازمان رسیدگی می‌شود.

اسماعیل‌زاده تصریح کرد: با تصویب قانون مجازات اسلامی مجازات‌های جایگزین در نظر گرفته شده به قضات اجازه داده تا مجازات حبس را به مجازات‌های دیگر تبدیل کنند البته پیش از تصویب این قانون در مورد نیروهای مسلح با توجه به قانون رسیدگی به جرایم نیروهای مسلح مجازات‌های جایگزین حبس را اعمال می‌کردیم.

دادستان نظامی گیلان ابراز داشت: برای مجازات‌ نیروهای مسلح تحت شرایطی می‌توانیم مجازات را به صورت حبس با خدمت اجرا کنیم از مزایای این مجازات این است که برای این هم حبس سنوات خدمتی و حقوق و مزایا نیز به فرد تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در سازمان قضایی نیروهای مسلح دو موضوع قضاوت و پیشگیری از وقوع جرم دنبال می‌شود افزود: نیروهای مسلح ما مثل هیچ‌گاه قصد تجاوز به کشوری را ندارد اما دین اسلام به ما سفارش کرده آن‌چنان مقاوم باشیم که کشوری نتواند برای ما گزینه نظامی را روی میز بیاورد.

اسماعیل‌زاده با تأکید بر اینکه ما می‌خواهیم نیروهای مسلح ما نیروهایی مقاوم باشند تصریح کرد: ما الآن به نوعی در میدان مین هستیم چراکه کشورهای اطراف ما درگیر جنگ و خونریزی هستند و امنیت ما به لطف نیروهای مسلح کشور تأمین شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال حدود ۱۶۰ دوره آموزشی برای نیروهای مسلح برگزار می‌شود لذا پس از شیوع کرونا نیز کلاس‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه یافت همچنین این کلاس‌ها در قالب ویدئو کنفرانس نیز در استان برگزار می‌شود.

عضو هیئت نظارت بر حقوق شهروندی گیلان گفت: با توجه به تصویب قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی ریاست قوه قضاییه در تمام استان‌ها حسن اجرای این قانون را نظارت می‌کند و استان گیلان نیز مستثنی نیست؛ به طور متوسط هیئت نظارت بر حقوق شهروندی در گیلان هر هفته به یک شهرستان اعزام می‌شود.

اسماعیل‌زاده ابراز داشت: در این بازدید به تمام پایگاه‌های نیروهای نظامی و انتظامی سرکشی می‌کنیم و تذکر لازم داده می شود سپس گزارش بازرسی‌ها به رئیس‌کل دادگستری گیلان و از طریق وی به ریاست قوه قضاییه اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای حفظ حقوق شهروندی در نیروهای مسلح مردم و عامه مردم به مراکز خدمت‌رسانی سرکشی می‌شود گفت: یکی از برنامه‌های ما در بازرسی‌ها ملاقات حضوری با مراجعینی است که آن روز در آن کلانتری یا پاسگاه حضور دارند.

عضو هیئت نظارت بر حقوق شهروندی گیلان عنوان کرد: اگر کسی در خدمات‌رسانی نیروهای مسلح با مشکل مواجه شده و شکایتی داشت می‌تواند با شماره تلفن ۰۲۱۸۲۹۰۰ و یا ۳۳۳۲۱۸۹۴ تماس گرفته و مشکل را به ما اطلاع‌رسانی کند.

اسماعیل‌زاده افزود: یکی از فرآیندهای تعقیب مجرم این است که شاکی خصوصی اعلام شکایت کند لذا دادستان به هر نحوی از جرم نیروهای مسلح مطلع شود می‌تواند در اسرع وقت اقدام کند همچنین در روش دیگر  می‌توانند خود به مراجع مراجعه کرده و اعلام شکایت کنند.

دادستان نظامی گیلان با اشاره به ماده یک قانون خدمت وظیفه عنوان کرد: دفاع از استقلال، تمامیت ارضی، نظام جمهوری اسلامی ایران، جان، مال و ناموس مردم وظیفه همه افراد جامعه است.

وی با بیان اینکه برابر ماده دو خدمت وظیفه عمومی افراد ذکور که به سن ۱۸ سال می‌رسند باید به سربازی اعزام شوند افزود: در دادسرای نظامی با پرونده‌های زیادی از سربازان مواجه هستیم و دلیل اکثر موارد فرار سربازان مشکلات خدمتی، خانوادگی و معیشتی است.

اسماعیل‌زاده گفت: قانون‌گذار برای فرار از خدمت حبس در نظر گرفته اما با توجه به طرح سازمان قضایی نیروهای مسلح تحت عنوان «بازگشت به سنگر» تمام سربازانی فراری که خود به سازمان قضایی مراجعه کنند ما تحت هیچ شرایطی آن‌ها را بازداشت نمی‌کنیم.

دادستان نظامی گیلان عنوان کرد: در صحبت با فرماندهان نیروهای مسلح استان آن‌ها نیز این امر را پذیرفته و قول دادند اگر سربازی محل سکونت با محل خدمتش فاصله زیاد و مشکل رفت‌وآمد دارد به مشکلات وی رسیدگی شود.

وی خاطرنشان کرد: به محض اینکه سرباز فراری خودش بیاید و تکلیف پرونده قضایی خود را مشخص کند تحویل نماینده بازرسی یگان می‌شود و به محل بازرسی استان ارجاع و در آن‌جا به تمام مشکلات سربازان رسیدگی می‌شود.

دادستان نظامی گیلان اظهار داشت: سربازان فراری که محل سکونت آن‌ها گیلان و محل خدمت سربازیش استان دیگری باشد در صورت معرفی خود به مراجع قضایی مشکلات آن‌ها را برطرف می‌شود.

انتهای پیام/