مشکل کسری بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی و بازنگری در معافیت‌ها برطرف می‌شود
مشکل کسری بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی و بازنگری در معافیت‌ها برطرف می‌شود

کوچکی‌نژاد گفت: دولت می‌تواند با وصول معوقات مالیاتی، جلوگیری از فرارهای مالیاتی، مالیات از خانه‌های خالی و بالابردن مبلغ مالیات از ماشین‌های لوکس به درآمد مالیاتی خوبی برسد.

جبار کوچکی‌نژاد در گغت‌وگو با خبرنگار گیلداد، در پاسخ به سوال راهکارهای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای جبران کسری بودجه امسال اظهارداشت: برای پیدا کردن راهکارهای جبران کسری بودجه کمیسیون برنامه و بودجه جلسه‌ای با رییس سازمان برنامه و بودجه برگزار کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: در نشست مذکور اعضای کمیسیون و رییس سازمان برنامه و بودجه به بیان نظرات خود برای جبران کسری بودجه پرداختند همچنین جلسه دیگری با وزیر اقتصاد، رییس خزانه‌داری، سازمان امور مالیاتی و دیوان محاسبات کشور در خصوص کسری بودجه برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسات به بررسی بودجه ۵ ماهه نخست امسال پرداختیم خاطرنشان کرد: دولت کسری بودجه شدیدی با مبلغ بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پیش‌رو دارد که اثرات آن تا ماه‌های بعد با شدت بیشتری نمایان می‌شود.

کوچکی‌نژاد گفت: برای جبران کسری دولت راه‌های زیادی دارد و می‌تواند در جهت تحقق منابع پیش‌بینی شده در لایحه بودجه اقدام کند به عنوان مثال حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای مالیات در نظر گرفته شده لذا گمرکات، فروش سهام شرکت‌های دولتی و‌ درآمدهای نفت از منابع پیش‌بینی شده در بودجه است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه دولت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اموال دارد عنوان کرد: دولت می‌تواند با فروش اموال بخشی از کسری را جبران کند و در نهایت مشکل کسری بودجه بسیار حاد بود می‌تواند از اسناد خزانه کشور بخشی از این کسری بودجه را پوشش دهد.

وی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که هر گونه استقراض از بانک مرکزی خود تورم را رشد می‌دهد و باعث دو برابر شدن مشکلات معیشتی مردم می‌‌شود از این رو کمیسیون برنامه و بودجه آمادگی این را دارد که در صورت ارائه شدن متمم بودجه آن را تصویب کرده و به دولت کمک کند.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس درباره چگونگی برنامه‌ریزی دولت برای فروش نفت و ساماندهی درآمدهای حاصل از آن با بیان اینکه دولت هنوز رقم جدید برای درآمدهای نفتی اعلام نکرده ابراز داشت: به نظر بنده مالیات می‌تواند راه خوبی برای جبران این کسری باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند با وصول معوقات مالیاتی، جلوگیری از فرارهای مالیاتی، مالیات از خانه‌های خالی و بالابردن مبلغ مالیات از ماشین‌های لوکس به درآمد مالیاتی خوبی برسد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه در صورت تحقق ظرفیت‌های مالیاتی مذکور دولت می‌تواند به بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی دست یابد اظهار داشت: این رقم بالا بخش زیادی از کسری بودجه پیش‌روی دولت را پوشش می‌دهد.

انتهای پیام/